Grad preuzeo osnivačka prava nad zdravstvenim ustanovama
Gradski odbornici su na današnjoj sednici Skupštine grada Beograda usvojili odluke o preuzimanju osnivačkih prava nad 27 zdravstvenih ustanova – 16 domova zdravlja, jedne apoteke, šest zavoda i četiri kliničko-bolnička centra. Ove odluke donete su u skladu sa Zakonom o zdravstvenoj zaštiti donetim krajem 2005. godine prema kojem grad osniva dom zdravlja, apoteku, zavod na primarnom nivou obavljanja zdravstvene delatnosti i kliničko-bolnički centar.
– Ovo je jedan od revolucionarnih momenata za zdravstvo u Beogradu, jer napokon dolazimo u situaciju da ovu oblast dovedemo u ono stanje u kom zaslužuje da bude. Naši osnovni zadaci u narednim godinama su da se građani pri korišćenju zdravstvenih usluga tretiraju drugačije nego do sada, da više ne odlaze u domove zdravlja sa sumnjom da li će im biti pružena odgovarajuća zdravstvena zaštita, da u njima provode što manje vremena i da im se ukazuje dužno poštovanje, pogotovu na šalterima. Veoma je važno i da nabavimo opremu koja će obezbediti da oni mogu 99 odsto svojih poslova da završe u institucijama koje su prešle u našu nadležnost, kao i da promenimo njihov celokupan izgled – rekao je gradonačelnik Nenad Bogdanović.
U ustanovama koje su ostale u državnoj nadležnosti razvijaće se vrhunska medicina, koja će građanima pružati samo uže stručne zdravstvene usluge. Grad će u naredne dve godine u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i položaj lekara, i medicinskog osoblja, i izgled zdravstvenih ustanova dovesti na nivo kakav dolikuje, najavio je Nenad Bogdanović.
Od ukupno 54 zdravstvene ustanove u državnoj svojini koje rade na teritoriji Beograda grad će preuzeti 27 ustanova. Tako će od 1. januara grad imati osnivačka prava nad domovima zdravlja u 16 gradskih opština (Surčin još nema svoj dom zdravlja), Zavodom za zdravstvenu zaštitu studenata, Gradskim zavodom za hitnu medicinsku pomoć, Gradskim zavodom za gerontologiju, kućno lečenje i negu, Gradskim zavodom za bolesti pluća i zaštitu od tuberkuloze, Gradskim zavodom za kožne i venerične bolesti, Zavodom za biocide i medicinsku ekologiju, kliničko-bolničkim centrima „Bežanijska kosa”, „Dr Dragiša Mišović”, „Zvezdara”, i „Zemun” i Apotekom „Beograd”.