Zdravstvene ustanove ubuduće bez prepreka za osobe sa invaliditetom
Nijedna od 27 zdravstvenih ustanova u Beogradu koje će grad od 1. januara preuzeti u svoju nadležnost do kraja 2007. godine neće imati arhitektonske ili građevinske prepreke za osobe sa invaliditetom, najavio je član Gradskog veća Vladan Šubarević na današnjoj prezentaciji „Dostupnost primarne zdravstvene zaštite osobama sa invaliditetom” u Domu zdravlja „Dr Milutin Ivković” na Paliluli.
– Pored uklanjanja barijera podržaćemo sve napore Sekretarijata za socijalnu i dečju zaštitu, koji intenzivno radi na uključivanju osoba sa invaliditetom u normalno funkcionisanje i programe zapošljavanja. Ti su programi raznovrsni i sveobuhvatni, a grad će posebnu pažnju posvetiti pronalaženju novih rešenja za njihovo zapošljavanje. Tako će već naredne godine većina problema sa kojima se oni suočavaju biti otklonjena – rekao je Šubarević.
Prezentaciji u DZ „Dr Milutin Ivković” kojom obeležen je Međunarodni dan osoba sa invaliditetom prisustvovali su i gradski sekretar za zdravstvo Snežana Stevanović i direktor Narodne kancelarije predsednika Republike Dragan Đilas.
U Beogradu danas živi više od 250.000 građana sa invaliditetom, kojima Sekretarijat za zdravstvo svakodnevno pomaže i otklanja sve što im smeta u zdravstvenom sistemu, pogotovo u primarnoj i sekundarnoj zdravstvenoj zaštiti u gradu. U narednom periodu grad će realizovati više projekata vezanih za ovu oblast, među kojima su i procena zdravstvenog stanja i potreba veterana ratova i poboljšanje njihovog zdravstvenog tretmana (posebno ratnih vojnih invalida) i screening pregledi lica sa težim invaliditetom u kućnim uslovima. Grad će dati i maksimalan doprinos izgradnji ili adaptaciji pomoćnih prostorija za lica sa invaliditetom u zdravstvenim ustanovama, edukaciji zdravstvenih radnika za komunikaciju sa osobama sa invaliditetom i svim drugim aktivnostima čiji je cilj zdravstvena pomoć ovim licima.
Direktor Doma zdravlja „Dr Milutin Ivković” dr Jasminka Jelić najavila je da će ova ustanova od januara 2007. godine svake prve subote u mesecu, od 7 do 13 časova, na petom spratu obavljati preventivne sistematske preglede korisnika invalidskih kolica, kako bi se unapredilo i očuvalo zdravlje osoba sa invaliditetom. Osnovni cilj ovog programa je da se u jednom danu i na jednom mestu, u ustanovi koja već ima rampe, liftove i toalet koji bez teškoća mogu da koriste osobe sa invaliditetom, besplatno obave svi potrebni lekarski pregledi.
Tako će pacijente starije od 18 godina, sa overenom zdravstvenom knjižicom, pregledati specijalisti opšte medicine, a biće obavljana i antropometrijska merenja, laboratorijski pregledi i, prema potrebi, dodatne dijagnostičke procedure – ultrazvuk, rendgen snimanja – ili pregledi specijalista. Pacijenti će popunjavati i upitnike za otkrivanje faktora rizika za nastanak hroničnih oboljenja. Ukoliko se tokom pregleda otkrije neki od rizičnih faktora za nastanak hroničnog oboljenja, ovim osobama će biti predloženo uključivanje u rad savetovališta, a ako se dijagnostikuje oboljenje, biće predložena odgovarajuća terapija.
Pomenuti dom zdravlja osobama sa invaliditetom 24 časa dnevno nudi i kućnu negu i lečenje u stanu namenjeno nepokretnim pacijentima, neodložnu medicinsku pomoć u stanu pacijenta (ne za vitalno ugrožene osobe), uzimanje biološkog materijala za laboratorijska ispitivanja, zamenu katetera, davanje infuzije ili inhalaciju u dnevnoj ambulanti, telefonsko naručivanje recepata, posete patronažne sestre, stomatološke usluge u stanu pacijenta, telefonsko savetovalište i savetovalište za ishranu.