Beoinfo vesti

Vladimir Marković primio učesnike Prve međunarodne konferencije o antiterorizmu

19.06.2007.

Vladimir Marković primio učesnike Prve međunarodne konferencije o antiterorizmu
Veličina Slova

Član Gradskog veća Vladimir Marković primio je danas u Starom dvoru učesnike Prve međunarodne konferencije o antiterorizmu, koja se održava 19. i 20. juna u „Sava centru” pod nazivom „Zapadni Balkan – kapija za terorizam i organizovani kriminal”. Ciljevi konferencije su analiza terorističkih pretnji u Evropi i svetu, onemogućavanje propagande i popularizacije terorističkih organizacija, moderne strategije u borbi protiv terorizma i znanja o njihovom planiranju na regionalnoj osnovi, strategija borbe protiv transporta droge i njene zloupotrebe u globalnoj borbi protiv terorizma, uspostavljanje međunarodnih linija saradnje i komunikacije i unapređenje institucija i državnih struktura Republike Srbije, koje će pomoći borbu protiv međunarodnog terorizma. Organizator skupa je Centar za antiterorizam i svetski mir.

– Organizovani kriminalitet i terorizam danas predstavljaju jednu od najozbiljnijih i najopasnijih pretnji po svet. Terorizam je danas sve rasprostranjeniji, pojavljuje se u novim oblicima i skoro da nema zemlje kojoj ne preti opasnost od raznih vidova terorističkih aktivnosti. Budući da ima internacionalni karakter, neophodna je međunarodna saradnja na njegovom suzbijanju. Upravo zato je od izuzetnog značaja što se ovakva konferencija održava u Beogradu – rekao je Marković.

Direktor Centra za antiterorizam i svetski mir Vojislav Milošević rekao je da o kvalitetu i uspešnosti ove konferencije svedoči učešće eksperata, akademika, ljudi iz armije i policije i diplomata iz Srbije, Amerike, Izraela, Nato pakta, Slovenije, Makedonije i drugih okolnih balkanskih država. Cilj učesnika nije da daju lek za borbu protiv terorizma, već da zajednički pronađu puteve rešenja ovog problema i o onome što vlade ne mogu jedna drugoj da kažu da javno govore na ovim skupovima. Namera organizatora je da se konferencija svake godine održava u Beogradu, koji ponovo postaje kongresna prestonica ovog dela Evrope, a i jedan je od tri grada u svetu koji organizuje konferencije o antiterorizmu.

Profesor Fakulteta političkih nauka i jedan od vrhunskih svetskih stručnjaka za antiterorizam Dragan Simeunović rekao je da na Kosovu i Metohiji postoji široka kriminalna mreža povezana sa islamističkom terorističkom organizacijom, čime postaje žarište i opasnost za ceo region, pa i svet. Ovaj skup je prilika da se istakne značaj naše policije i vojske kao jedinih bezbedonosnih struktura na Balkanu, koje imaju iskustva u borbi protiv terorizma u trenutku kada Balkan postaje granica između Istoka i Zapada. Konferencija je prilika da Srbija postane čvrst bedem od neželjenih emigracija, trgovine ljudima, terorizma, prometa droge i svih drugih zala kojih se razvijeni svet plaši.

Američki ekspert Dejvid Vujić rekao je da su se učesnici konferencije dogovorili da udruženim snagama i usklađenim radom stvore neophodnu infrastrukturu za međunarodnu borbu protiv organizovanog kriminala i terorizma.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više