Konkurs za sufinansiranje kapitalnih izdavačkih dela do 15. avgusta
Izdavači čije je sedište na teritoriji Beograda mogu do 15. avgusta da se prijave na konkurs za sufinansiranje kapitalnih izdavačkih dela u oblasti umetnosti i društvenih i humanističkih nauka, koji je raspisao Sekretarijat za kulturu. Svako od njih može da predloži najviše dva kapitalna dela u obliku štampane knjige ili u digitalnoj formi.
– Konkurs za sufinansiranje kapitalnih izdavačkih dela ustanovljen je 2003. i u protekle četiri godine Grad Beograd, odnosno Sekretarijat za kulturu, finansirao je izdavanje 92 dela, za šta je izdvojeno oko 50 miliona dinara – rekla je za BEOINFO Gorica Mojović, pomoćnik gradonačelnika Beograda.
Podnosilac predloga može da konkuriše za učešće u finansiranju autorskih prava za kapitalno delo, troškova pripreme (dizajn, otkup autorskih prava za ilustrativni materijal, troškovi prevoda i slično) i troškova štampe kapitalnog dela. Izdavači ne mogu da konkurišu za sredstva za plate zaposlenih ili materijalne troškove (zakup prostora, komunalni troškovi, troškovi korespondencije i slično), koji su nastali prilikom rada na izdavanju kapitalnog dela, kao ni za sredstva potrebna za promotivne materijale i reklamne kampanje ili za distribuciju kapitalnog dela. Pravo učešća nemaju predlagači čija su dela finansirana sa više od 50 odsto sredstava iz budžeta ministarstava ili drugih državnih organa.
Podnosioci predloga obavezni su da kapitalno delo objave u roku od 12 meseci od dana zaključenja ugovora ili da vrate dobijena sredstva sa kamatama. Svaki izdavač biće dužan i da 34 primerka takvog izdanja pokloni Biblioteci grada Beograda.
Grad je prošle godine za stimulaciju kapitalnih izdavačkih projekata u oblasti umetnosti, društvenih i humanističkih nauka izdvojio 14 miliona dinara. Na konkurs se prijavilo 87 predlagača sa 94 predloga, a komisija je odabrala 29 dela za koja je smatrala da su od posebnog značaja za Beograd.