„Infocentar za zaštitu životinja” nastavlja sa radom
„Infocentar za zaštitu životinja” nastaviće da ostvaruje svoju funkciju zbog koje je i osnovan, kaže Vladimir Marković, član Gradskog veća i predsednik Komisije za sprovođenje Strategije za rešavanje problema pasa lutalica na teritoriji grada Beograda, povodom istupa predstavnika različitih društava za zaštitu životinja.
– Ovaj infocentar je, u skladu sa strategijom za rešavanje problema napuštenih pasa na teritoriji grada Beograda, osmišljen u cilju informisanja i pružanja pomoći građanima, promovisanja odgovornog vlasništva, kao i praćenja stanja u ovoj oblasti i u kome značajnu ulogu imaju sva društva za zaštitu životinja na teritoriji grada. Ističemo da je grad otvoren za saradnju sa svim društvima za zaštitu životinja i pojedincima ljubiteljima životinja koji žele da učestvuju u sprovođenju Strategije za rešavanje problema napuštenih pasa. Inače, u proteklom periodu Sekretarijat za obrazovanje je sa društvima za zaštitu životinja održao više od 100 radionica u čijem radu je učestvovalo više od 2.000 učenika. Programe stručnog usavršavanja pratilo je više nastavnika, stručnih saradnika i vaspitača, a samo u novembru i decembru prošle godine održano je šest seminara u šest osnovnih škola na kojima je učestvovalo 120 nastavnika – kaže Marković.
Gradu je ovih dana dostavljen stručni izveštaj i analiza sprovođenja ove strategije od početka njene realizacije u septembru 2006. do kraja 2007, a koju je uradio Fakultet veterinarske medicine Univerziteta u Beogradu. U ovom izveštaju je ocenjeno da su postignuti izuzetni rezultati na stabilizaciji populacije napuštenih pasa u gradu, na human i efikasan način, kompatibilan savremenim pristupima, kao što su sterilizacija, čišćenje od parazita, vakcinacija i obeležavanje napuštenih pasa, a u skladu sa preporukom Svetske zdravstvene organizacije i Svetskog društva za zaštitu životinja.
– U tom periodu je na području deset gradskih opština od oko 4.500 napuštenih pasa, koliko je utvrđeno da ih ima pre usvajanja strategije, sterilisano, vakcinisano i obeleženo 3.781 napušteni pas. Ostatak obnovljive populacije pasa lutalica, kako je ocenjeno u izveštaju, sveden je tako na svega 7,3 odsto. Grad je, osim toga finansirao i obeležavanje mikročipovima pasa poznatih vlasnika, sa namerom da promovišemo odgovorno vlasništvo. Na taj način obeleženo je 7.741 pas poznatih vlasnika, iako je to prema Zakonu o veterinarstvu obaveza svakog građanina koji ima psa. Sem toga, kako smo i najavili, uskoro otpočinju radovi na izgradnji azila, kao i groblja za kućne ljubimce – kaže Marković.
U zaključku izveštaja Fakulteta veterinarske medicine predložen je nastavak realizacije Strategije za rešavanje problema pasa lutalica, jer je upravo zahvaljujući dosadašnjim aktivnostima grada, sem stabilizacije populacije napuštenih pasa, dala i značajne rezultate u pogledu smanjenja broja ozleda građana ujedima pasa u centralnim gradskim opštinama.