Završena modernizacija crpne stanice „Bežanija”
Javno komunalno preduzeće „Beogradski vodovod i kanalizacija” danas je pustilo u rad rekonstruisanu crpnu stanicu „Bežanija” u ovom novobeogradskom naselju. Ovaj posao deo je projekta „Unapređenje vodovodnog sistema u Beogradu”, koji zajednički realizuju Vlada Japana i Grad Beograd. U okviru prve faze izgrađen je glavni kontrolni centar u Deligradskoj ulici i četiri lokalna kontrolna centra na Banovom brdu, u Makišu, Belim vodama i Bežaniji. Drugu fazu čini instaliranje 27 pumpi za rekonstrukciju sedam crpnih stanica na Belim vodama 1 i 2, Tašmajdanu, Bežaniji, Studentskom gradu, Zvezdari i Železniku.
– Veoma smo zahvalni Vladi Japana i ambasadoru Nagaiu što su nam pomogli da realizujemo ovaj posao. Za nabavku najmodernije opreme japanska Agencija za međunarodnu saradnju izdvojila je oko 7,3 milona evra, dok su Grad Beograd i „Beogradski vodovod” obezbedili još toliko novca za njenu ugradnju. Očekujemo da nove crpne stanice doprinesu boljem pritisku vode i uštedama u distribuciji – rekao je Zoran Alimpić, v.d. gradonačelnika Beograda.
„Beogradski vodovod” do sada je modernizovao tri crpne stanice, a do kraja godine treba da budu rekonstruisane još četiri. To će obezbediti veću pouzdanost vodovodnog sistema, stabilniji priliv vode u glavnim distributivnim pravcima i uštedu električne energije.
– Daljinski nadzor će na osnovu podataka dobijenih u realnom vremenu omogućiti optimizaciju rada proizvodnih postrojenja, crpnih stanica, rezervoara i bunara i omogućiti brže i efikasnije upravljanje čitavim sistemom. Sve to doprineće urednijem snabdevanju vodom naših potrošača – rekao je Vladimir Taušanović, direktor „Beogradskog vodovoda i kanalizacije”, dodajući da je nabavljena i najsavremenija oprema za kontrolu kvaliteta vode po standardima Evropske unije.
Tadaši Nagai, ambasador Japana u Beogradu, izrazio je svoje zadovoljstvo što je ovaj posao realizovan i najavio nove oblike saradnje između Japana i našeg glavnog grada.