Beoinfo vesti

Beograd će nastaviti da se bori oko zemljišta na lokaciji „Luka Beograd”

15.05.2009.

Beograd će nastaviti da se bori oko zemljišta na lokaciji „Luka Beograd”
Veličina Slova

Gradonačelnik Beograda Dragan Đilas odazvao se danas pozivu Komisije za utvrđivanje činjenica vezanih za postupanje nadležnih organa i organizacija u vezi sa statusom lokacije „Luka Beograd”. Pored gradonačelnika, pozivu su se odazvali i gradski pravobranilac Strahinja Sekulić, kao i predstavnici Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda i sekretarijata za imovinsko-pravne poslove i urbanizam i građevinske poslove.

Odgovarajući na pitanja članova komisije, gradonačelnik Dragan Đilas ponovio je da grad Beograd ne odustaje od prava na zemljište na lokaciji „Luka Beograd”.

– Grad Beograd je trenutno upisan kao korisnik 118 hektara zemljišta. Kakva god konačna sudska presuda da bude, svesni smo da ćemo sa legalnim vlasnicima preostalog dela zemljišta morati da pregovaramo ako želimo da se taj deo grada razvija. Verujem da se svi slažemo da je nelogično da na samo 1,5 kilometara od centra grada bude luka, fabrika boje i lakova i da tamo dnevno prolaze stotine teških kamiona. Ukoliko obe strane budu tvrdoglave, rešenje ovog problema biće odloženo za nepredviđen broj godina, što će biti šteta za Beograd i Beograđane – rekao je Dragan Đilas.

Gradonačelnik je ponovio da bi najbolje rešenje za Beograd bilo da se grad još 1975. godine, kada je na to stekao pravo, odmah u zemljišne knjige upisao kao korisnik zemljišta, ali se to nije dogodilo.

– Danas radimo na tome, ali morate biti svesni da to nije jednostavan posao. Ipak, najvažnije je da aktulena gradska vlast, koju ja predstavljam, neće doneti nijednu odluku na štetu Beograđana. Istrpećemo sve pritiske, pa čak i one koji dolaze od ljudi sa velikim kapitalom, da bismo zaštitili interes grada. Da smo zaista odlučni da sačuvamo svaki komad gradskog zemljišta, dokaz je i naša borba da ne dozvolimo sumnjivu privatizaciju PIK „Zemun” koji raspolaže sa 3.500 hektara zemljišta, kao i naš napor  da nađemo najbolji model za PKB „Beograd”– rekao je gradonačelnik Đilas.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više