Zonski sistem parkiranja od danas zvanično i na donjem Dorćolu
Zonski sistem parkiranja na donjem Dorćolu zvanično je danas počeo da se primenjuje. Uvođenje zoniranja, na potezu oivičenom ulicama Tadeuša Košćuška, Cara Dušana, Džordža Vašingtona, Despota Stefana, Cvijićevom, Poenkareovom, Venizelosovom, Svetozara Miletića i Dunavskom, inicirala je opština Stari grad na zahtev građana.
– U ovoj zoni sa više od 2.500 parking mesta parkiranje je ograničeno na tri sata. To se ne odnosi na stanare i na one koji imaju sedište firme u tom području. Sistem favorizuje stanare, dobru protočnost saobraćaja i veću bezbednost pešaka – rekao je Boban Kovačević, generalni direktor JKP „Parking servis”.
Gradski sekretar za saobraćaj Dragoljub Đakonović istakao je da u centralnom delu Beograda ima više od 13.000 obeleženih parking mesta, od čega su 82 odsto opšta parkirališta na ulicama, 14 procenata je u garažama i oko četiri odsto na izdvojenim, posebnim parkiralištima.
– Nov režim parkiranja u ovom delu grada nije restriktivan za stanare, ali jeste za sve druge. Zato se i nadamo da će oni koji su do sada duže ostavljali svoja vozila u ovom delu grada biti destimulisani i da će koristiti javni gradski prevoz, za šta se i zalažemo. Sistemom jednosmernih ulica i obeleženih parking mesta, te precizno definisanim prostorom za pešake, uveden je red u ovom delu grada – kazao je Đakonović.
Stanari koji imaju prijavljeno prebivalište u tom delu grada, a poseduju automobil na svoje ime, imaju pravo na povlašćenu parking kartu i parkiranje bez vremenskog ograničenja po ceni od 416 dinara mesečno. Povlašćene karte mogu se kupiti u prostorijama JKP „Parking servisa” u ulici Starine Novaka 22, radnim danima od 7 do 21 čas i subotom od 7 do 14 sati. Za kupovinu povlašćene karte potrebno je priložiti fotokopiju lične karte i saobraćajne dozvole (uz original na uvid). Povlašćena parking karta ne važi u zelenoj zoni u drugim delovima grada, već isključivo u delu u kojem korisnik povlašćene karte stanuje. Za one koji nemaju povlašćenu kartu, u trećoj zoni parkiranje je vremenski ograničeno na tri sata i plaća se po započetom satu po ceni od 23 dinara, a kao i svuda plaćanje je moguće sms porukom na broj 9113, parking kartom koja se kupuje na kioscima ili elektronskom parking kartom kod kontrolora. Cena mesečne povlašćene karte za pravna lica i preduzetnike iznosi 2.987 dinara.
Pored uvođenja parking zone, na donjem Dorćolu promenjen je i režim saobraćaja i uveden sistem jednosmernih ulica. Na taj način olakšano je kretanje svih učesnika u saobaćaju i ubrzan je protok saobraćaja kroz uske dorćolske ulice. Pre uvođenja parking zona, građani koji stanuju u centru grada imali su mnogo problema da nađu slobodno mesto jer velik broj ljudi dnevno poslom dolazi u centar. Studija Instituta Saobraćajnog fakulteta u Beogradu, urađena pre uvođenja zona u Beogradu, pokazala je da je u najužem centru grada 77 odsto parkiranih vozila ugrožavalo bezbednost pešaka i ostalih učesnika u saobraćaju. To je dovodilo do smanjivanja brzine putovanja, narušavalo kvalitet javnog gradskog prevoza i onemogućavalo nesmetano parkiranje građanima koji stanuju u centru. Uvođenjem zona, ti problemi su rešeni.