Beoinfo vesti

Na lokalitetu Vinča počelo obeležavanje „Dana Dunava”

26.06.2009.

Na lokalitetu Vinča počelo obeležavanje „Dana Dunava”
Veličina Slova

Manifestacijom „Bolna reka Bolečica” na arheološkom nalazištu u Vinči počelo je ovogodišnje obeležavanje „Dana Dunava” u Srbiji. „Dani Dunava” obeležavaju se u 14 zemalja dunavskog sliva, potpisnica Konvencije o saradnji na zaštiti i održivom korišćenju ove velike reke. Današnjem okupljanju na ušću Bolečice u Dunav prisustvovao je gradski sekretar za zaštitu životne sredine Goran Trivan.

Grad je, na inicijativu građana Vinče, Ritopeka, Leštana, Boleča, Kaluđerice i Grocke, preduzeo brojne aktivnosti na čišćenju reke Bolečice, koja je postala kolektor i jedan od najzagađenijih vodotoka na području Beograda. Upravo zbog ovih razloga je današnja manifestacija i dobila naziv „Bolna reka Bolečica”, kako bi se ukazalo na stradanje ovog eko sistema i posledica koje građani osećaju. Stanje u kom se danas Bolečica nalazi ugrožava i arheološko nalazište u Vinči, jedno od najznačajnijih nalazišta u Srbiji i ovom delu Evrope.

Manifestaciju su organizovali Turističko društvo Grocke i Udruženje građana „Pokretač”, a pokrovitelj je bio Sekretarijat za zaštitu životne sredine. Prigodan program, posvećen Dunavu, izveli su mališani Predškolske ustanove „Lane” iz Kaluđerice.

Podeli vest
mapa-responsive768-2.jpg
Interaktivna mapa
Interaktivna mapa najvažnijih investicionih radova u Gradu Beogradu
Saznajte više