Za kulturu prošle godine izdvojene gotovo dve milijarde dinara
Iz budžeta grada za kulturu je prošle godine izdvojeno 1.889.501.790 dinara, ili oko sedam odsto ukupne sume kojom je grad raspolagao u 2003. godini. Izuzetno obiman i detaljan izveštaj o tome kako su ova sredstva trošena i potrošena danas je utvrdila gradska vlada, uputivši ga odbornicima Skupštine grada na konačnu verifikaciju.
– Ta suma, značajna čak i u evropskim, pa i svetskim okvirima, utrošena je pre svega na finasiranje programa 32 ustanove kulture i devet manifestacija čiji je osnivač grad. Sredstvima budžeta sufinansirani su i programi dva gradska javna preduzeća, Centra „Sava” i „Beogradske tvrđave”, kao i 101 ustanove i asocijacije kulture i 38 manifestacija koje se održavaju u Beogradu – rekla je na današnjoj sednici Gorica Mojović, član Izvršnog odbora Skupštine grada.
Zahvaljujući takvoj podršci grada, ustanove i organizacije u oblasti kulture realizovale su u toku prošle godine 9.492 umetnička programa, koje je videlo više od četiri miliona posetilaca. Odigrano je 2.485 pozorišnih predstava i izvedeno 89 premijera. Održan je 501 koncert klasične muzike, 493 izložbe, 4.568 raznovrsnih kulturno-obrazovnih programa u kulturnim centrima i bibliotekama, 1.300 programa amaterskog stvaralaštva i 1.145 manifestacionih programa.
Novac je, u skladu sa godišnjim programom Sekretarijata za kulturu, izdvajan i za brigu o legatima, podizanje i održavanje spomenika, pomoć mladim muzičkim talentima, socijalno osiguranje samostalnih umetnika i, naravno, investicije i investiciono održavanje objekata kulture.
– Za investicije i investiciono održavanje objekata u oblasti kulture izdvojeno je gotovo 785 miliona dinara ili 41,53 odsto ukupne sume izdvojene za kulturu u prošloj godini. Od kapitalnih investicija uspeli smo da završimo zgradu Jugoslovenskog dramskog pozorišta i počnemo temeljnu rekonstrukciju Pozorišta na Terazijama. Znatna su i ulaganja u objekte Beogradskog dramskog pozorišta, Biblioteke grada Beograda i Kalemegdansku tvrđavu – rekla je Gorica Mojović.
Prošla godina ostaće zapamćena i po povećanim izdvajanjima za stimulacije posebih programskih projekata u oblasti kulture.
– Naročito smo zadovoljni što je, posle mnogo godina, grad izdvojio sredstva za stimulaciju proizvodnje dokumentarnih i kratkometražnih filmova. Na konkurs je stiglo 139 filmskih projekata a, odabrano 14, u koje je uloženo devet miliona dinara. Neki od filmova već su završeni i moći će da se vide na predstojećem festivalu ovog filma. Na konkurs za stimulaciju kapitalnih izdavačkih dela u oblasti umetnosti, društvenih i humanističkih nauka od prijavljena 63 izabrano je 14 kapitalnih dela, u čiju je realizaciju grad već uložio više od pet miliona dinara. Posle višedecenijske pauze, obnovljen je i otkup umetničkih dela u oblasti likovne i primenjene umetnosti, na kome su, od 1.085 prijavljenih dela 378 autora, za otkup izabrana 32, u šta je grad uložio gotovo četiri miliona dinara – rekla je Gorica Mojović.
Gradska vlada je danas usvojila i izveštaje o radu upravnih i nadzornih odbora ustanova kulture i javnih preduzeća u ovoj oblasti i uputila ih Skupštini grada na usvajanje.