Najbolji spoj javnog i privatnog sektora
Učesnicima Međunarodne konferencije o partnerstvu javnog i privatnog sektora svoja iskustva preneli su danas stručnjaci iz više evropskih zemalja. Pol Rajter iz Međunarodne asocijacije za vode rekao je da je u svetu praksa da se javni sistemi vodosnabdevanja prestruktuiraju tako što se izdvaja osnovna delatnost a sve druge obavljaju spoljna preduzeća. U ovim procesima se ide sve dotle dok efikasnost vodosnabdevanja ne dostigne maksimum, bilo da se to radi uvođenjem privatnih partnera, kao u Velikoj Britaniji, ili putem koncesija, kao u Australiji.
Direktor za Jugoistočnu Evropu Svetske banke Rori O’Saliven podsetio je da se standardi danas pomeraju ka sve većem uplivu privatnog sektora u sistem vodosnabdevanja. Nekada su u ovoj delatnosti privatnici upravljali sa 15, a država sa 85 odsto kapitala, da bi se u skorije vreme ovaj odnos preokrenuo. Iskustva su, međutim, pokazala da privatnim preduzećima ne treba dati da u potpunosti upravljaju komunalnim preduzećima već je najbolji spoj javnog i privatnog sektora.
Na ovom skupu razgovarano je i o podršci Evropske unije gradskim infrastrukturama putem CARDS programa, kao i o problemima i razvoju vodoprivrede Srbije i Crne Gore.