petak, 6. decembar 2019.

Vesić: Bez školskog sporta nema vrhunskih rezultata ni osvajača medalja na međunarodnoj sceni

Školski sport je prioritet za Grad Beograd, jer je naša obaveza da omogućimo svoj deci sa teritorije grada da se bave sportom, bez obzira na materijalno stanje roditelja. Činjenica je da većina dece neće postati vrhunski sportisti, ali je bitno da se fizički aktiviraju, da nauče da gube i pobeđuju, te tako postanu bolji ljudi, rekao je zamenik gradonačelnika Goran Vesić na godišnjoj dodeli priznanja za ostvarene rezultate i doprinos razvoju i unapređenju školskog sporta u gradu Beogradu, koja je danas održana u Starom dvoru. 

Događaju su prisustvovali sekretarka za sport i omladinu Dragana Belojević, državni sekretar u Ministartsvu omladine i sporta Predrag Peruničić i predsednik Saveza za školski sport Srbije Željko Tanasković. 

Vesić je podsetio da građani Srbije često i puno razmišljaju o sportu, ali i da je samo mali procenat usmeren ka školskom sportu. 

– Uvek pred sobom imamo sportiste koji se takmiče na vrhunskom nivou, osvajače medalja na međunarodnoj sceni, učesnike na Olimpijskim igrama, a pomalo zaboravljamo činjenicu da je školski sport neophodan kako bi se došlo do tih rezultata. Ukoliko nemamo bazu, u budućnosti neće biti ni medalja ni velikih rezultata. Pre šest godina, kada je u pitanju Grad Beograd, odlučili smo da damo prednost školskom sportu. Za sledeću godinu smo u tu svrhu izdvojili oko 51,5 miliona dinara. U Beogradu postoji 175 osnovnih i 75 srednjih škola koje su obuhvaćene ovim sistemom, a posebno smo ponosni na činjenicu da je programom obuhvaćeno oko 120.000 dece. To je baza našeg sporta i mislim da je osnovna funkcija Grada Beograda i lokalne samouprave uopšte, da obezbede sredstva za školski i amaterski sport uz, naravno, i termine za vrhunski sport. Ponosan sam jer svake godine možemo da kažemo da odvajamo sve više novca kako bi se deca bavila sportom – rekao je Vesić. 

On je istakao da je za naredne godine planirano nekoliko projekata koji će biti realizovani zajedno sa Beogradskom asocijacijom za školski sport, jer je, kako je rekao, to jedini način za njihovu uspešnu realizaciju. 

– Jedan od projekata popularno zovemo „Besplatna škola sporta”. Pre nešto više od godinu dana rešili smo u dogovoru sa Ministarstvom omladine i sporta da se odvoje određeni termini u školskim salama, kako bi u saradnji sa Beogradskom asocijacijom za školski sport omogućili da se organizuju škole dvoranskih sportova. Naravno, obezbeđeno će biti prisustvo nastavnika, studenata DIF-a i drugih stručnjaka za rad sa decom, kako bi deci bile omogućene besplatne škole sporta. Krenućemo sa pilot-projektom na opštini Čukarica i ukoliko se projekat bude pokazao kao uspešan, proširićemo ga i na druge opštine. Naša je obaveza da deci obezbedimo mogućnost da se besplatno bave sportom, a nakon toga će talentovanija deca ići u klubove i njihov razvoj će tada pratiti druge institucije i pojedinci. Bavljenje sportom ne sme da bude uslovljeno finansijskim mogućnostima roditelja. To je nešto što je veoma važno za Beograd, ali i za sport uopšte. Cilj nam je da projektom bude obuhvaćeno svih 17 opština – poručio je Vesić. 

On je dodao da su dva osnovna bazična sporta – plivanje i atletika i istakao da se u tom smislu zajedno sa Atletskim savezom Srbije i u saradnji sa Beogradskom asocijacijom za školski sport razgovara o uvođenju atletike za decu koja se nalaze u izlaznim godinama vrtića, odnosno za decu koja imaju pet i šest godina. 

– Tim programom, koji će krenuti već sledeće godine, želimo da podstaknemo decu da stiču osnovne navike kada je sport u pitanju. Ostaje da se reši problem bavljenja sportom dece koja idu u prvi, drugi, treći i četvrti razred osnovne škole. To možemo da rešimo samo u saradnji sa Ministarstvom omladine i sporta. Nije tajna da deca u tom uzrastu ne posvećuju mnogo pažnje fizičkim aktivnostima. To bi moralo da se promeni, jer je to zaista važno. Ulažući u školski sport, ulažemo u budućnost naše dece, ali i u budućnost srpskog sporta. Tako ćemo stvoriti bazu za buduće šampione, jer se sigurno u budućnosti nećemo radovati velikim rezultatima ukoliko nemamo dobar sistem školskog sporta. Želim da zahvalim svima koji daju doprinos razvoju školskog sporta, a za Grad Beograd školski sport ostaje prioritet. Deca u Beogradu bi trebalo da se bave sportom, a naša je obaveza da im to omogućimo – zaključio je Vesić. 

Sekretarka za sport i omladinu Dragana Belojević rekla je da će Grad Beograd i sekretarijat na čijem je čelu nastaviti da ulažu u školski sport, jer je on veoma važna karika sporta i stvara buduće šampione.

– Čestitam nagrađenima, a ostalim školama želim da u sledećoj godini osvoje neku od vrednih nagrada – rekla je ona.

Predrag Peruničić je naglasio da je u poslednjih pet godina porastao broj dece u sistemu školskog sporta, te je taj broj sada 175.000.

– Imamo mnogo akcija za decu u oblastima zdravlja, edukacije i sociološkog uticaja sporta. Ističem akciju „Sport u školi”, kojom je obuhvaćeno 200 nastavnika fizičkog u 200 škola i u koju je uključeno 12.000 dece. Cilj ove akcije je fizičko vaspitanje dece, uzrasta od prvog do četvrtog razreda osnovne škole – rekao je Peruničić i dodao da je veoma važno da se obnovi sportska infrastruktura koja je zastarela, kako bi se u vežbanje uključio što veći broj dece i ljudi u Srbiji.

Sportski direktor Beogradske asocijacije za školski sport Momčilo Stanojković zahvalio je Sekretarijatu za sport i omladinu i Skupštini grada, koji su, kako je rekao, omogućili da se održi dodela nagrada i obezbedili uslove da se nastavi razvoj školskog sporta u Beogradu. 

Tokom ceremonije dodeljene su nagrade najuspešnijim osnovnim i srednjim školama po gradskim opštinama, kao i priznanja i vredne nagrade najboljim školama na teritoriji grada.