Bista Đure Jakšića ispred njegove kuće u Skadarskoj ulici
Bista Đure Jakšića ispred njegove kuće u Skadarskoj ulici
promo Kuća Đure Jakšića

Bista Đure Jakšića ispred njegove kuće u Skadarskoj ulici
promo Kuća Đure Jakšića

Manifestacije

KNJIŽEVNA PROMOCIJA U KUĆI ĐURE JAKŠIĆA: „Sabrana djela Toma Oraovca”

05.06.2025.

KNJIŽEVNA PROMOCIJA U KUĆI ĐURE JAKŠIĆA: „Sabrana djela Toma Oraovca”
Veličina Slova

U Kući Đure Jakšića se u petak, 6. juna održava promocija sabranih dela Tome P. Oraovca.

Gde se održava

Kuća Đure Jakšića


Tomo Oraovac je bio učitelj, književnik, publicista, književni kritičar, narodni poslanik i borac za ljudska prava u Crnoj Gori. Podjednako uspešno je pisao lirsku i epsku poeziju. Autor je studija i članaka o Cetinjskom manastiru i vekovnoj borbi Crne Gore za slobodu i nezavisnost. Pisao je o poznatim vojskovođama, znamenitim Crnogorkama i odnosu Arbanasa i Srba.

Ovo je kapitalni projekat prof. dr Milorada Jevrića, na kome je on radio dugi niz godina. „Sabrana djela Toma P. Oraovca” je Milorad Jevrić priredio u četiri knjige. Knjige I i II obuhvataju poeziju, a u knjizi III se nalaze eseji o znamenitim Crnogorkama. 

Prof. dr Milorad Jevrić je književnik, književni istoričar i kritičar i redovni profesor Filozofskog fakulteta u Kosovskoj Mitrovici. Svoju naučno – književnu delatnost Jevrić je usmerio na pisanje monografija, kao i obimnih studija i rasprava. Među poslednjim monografijama koje je objavio je značajno izdanje monografije „Marko Miljanov Popović u književnoj kritici i beletristici“ (2023).

Program vodi dr Ana M. Zečević, a književno veče počinje u 18 časova.

Podeli vest