VIKEND U BEOGRADU: Počinju letnja dešavanja u gradu
Prvog letnjeg vikenda naši sugrađani mogu posetiti mnoštvo umetničkih, muzičkih i sportskih dešavanja.
Kada se održava
20. 21. i 22. jun
U okviru besplatnih turističkih tura, koje organizuje Turistička organizacija Beograda, pod nazivom „Vodič kroz Beograd – svaka priča krije tajnu", u petak je razgledanje Beogradske tvrđave i Kalemegdanskog parka.
Polazak je u 18 časova, ispred info centra TOB. Tura je na srpskom jeziku, a prijave su obavezne na broj telefona 011/2635-343.
Monodrama „Oj, živote" u režiji Džeka Dimiča biće izvedena u petak 20. juna, u 20 časova, u UK Parobrod.
„Oj živote" je priča o čoveku koji dobrovoljno odlazi na odsluženje zatvorske kazne u Foču umesto svog mlađeg brata, počinioca ubistva s predumišljajem. Protagonista ove monodrame na komediografski način govori svoju muku i veoma emotivno iznova proživljava sve što mu se tokom odsluženja kazne dogodilo.
U petak, 20. juna u Kući Đure Jakšića održava se finale Evropskog festivala umetnosti.
Idejni tvorac, pokretač i osnivač Evropskog festivala umetnosti je književnica, pesnikinja, prozaistkinja, putopisac, kolumnistkinja i novinarka Marija Viktorija Živanović.
U Istorijskom muzeju Srbije, u subotu, 21. juna, biće održano interaktivno vođenje za decu „Knez Lazar i kosovski junaci u umetnosti i istoriji”. Početak je u 13 časova, a kustosi su Marija Lakić i Olgica Lukanović.
„Javni čas sokola Beograda” održaće se u subotu, 21. juna, sa početkom od 11 časova na terenima na otvorenom i zatvorenom u Sokolskom domu Batajnica.
Ova aktivnost predstavlja svojevrstan mini-slet sokolskih društava. Na njoj će biti prikazana sublimacija rada sokolskih društava kako iz Beograda tako i pozvanih društava iz Srbije. Na ovoj aktivnosti biće prikazan kompletan rad sokolskih društava.
6. MUNZIK – festival najboljih mladih bendova Srbije, na Letnjoj pozornici Gardoš je u subotu, 21. juna - na Svetski dan muzike, od 19 časova. Ulaz je, kao i svake godine, besplatan.
Opština Novi Beograd organizuje prvi „Novobeogradski Street Art Festival” na Teatru na Savi u Bloku 44 pod sloganom „Siđi do reke”, koji će Novobeograđanima ponuditi jedinstveni doživljaj klasične, džez i filmske muzike, kao i obrada najpoznatijih rok i pop numera.
Manifestacija ima i propratni program namenjen deci. Ulaz je slobodan. „Novobeogradski Street Art Festival” se održava od 17 do 21 čas oba dana vikenda.
Predstava po motivima Braće Grim „Ivica i Marica" može da se pogleda u Pozorištu lutaka Pinokio 22. juna od 12 časova.
U predstavi igraju Lako Nikolić, Dragana Vasić, Biljana Mihajlović, Anita Stojadinović, Nela Nikolić, Jovan Popović, Aleksandra Ristić, Ljubomir Ristić, Isidora Goncić.
U Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, povodom 60 godina postojanja, u toku je izložba čuvenog britanskog umetnika Dejvida Hoknija „Od papira do ekrana”.
Hokni je još kao mlad umetnik već izlagao u MSUB-u 1970. godine, tada je imao samostalnu izložbu.
Ova postavka pruža jedinstven uvid u njegov rad kroz decenije stvaralaštva, od ranih crteža i bakropisa iz 60-ih godina prolog veka do najnovijih radova, koji su nastali na ajpedu.
U Blok galeriji je u toku izložba „The wishing table“, autorke Jadranke Protić.
U Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograd posetioci mogu videti izložbu Računari 144, Darije Medić.
Prvi broj kultnog časopisa Računari je izašao 1984. godine, a poslednji u februaru 1999. godine, mesec dana pre izlaska prvog Matriksa, kao i bombardovanja Srbije od strane NATO-a.
U Kući Đure jakšića, u toku je izložba slika „Vreme i prostor”, akademske slikarke Marije Puzigaće.
Slike su rađene kombinacijom akrilnih boja i pastela, a inspirisani su atmosferom svetlosti u različitim vremenskim periodima i slikani su širokom paletom jarkih boja koje dominiraju na slikama.
Dvadeseta godišnja izložba dečjih radova, otvorena je u Kulturnom centru „Čukarica”. Na izložbi su predstavljeni radovi polaznika Studija crtanja i slikanja za decu i mlade KC-a „Čukarica”, koji su svoje doživljaje prirode, ljudi, životinja i događaja, oslikali različitim tehnikama i bojama. Ulaz je slobodan.
Izložba „ALFA LEGURE” Milene Kulić , može da se pogleda u Galeriji Kolarčeve zadužbine.
Milena ovom samostalnom postavkom nastavlja slikarsko istraživanje rudarskog pejzaža istočne Srbije - tačnije Majdanpeka.
Svake nedelje za posetioce je besplatan ulaz u Galeriju fresaka i u Narodni muzej.
Pored svih gradskih dešavanja, uz bazene koji se otvaraju i Adu Ciganliju, gde je u petak, 20. juna, počela zvanično letnja sezona, vikend je pravo vreme za predah od svakodnevice.