1000054769.jpg
Kuća legata promo

Kuća legata promo

Umetnički program

SLIKE LJUBICE CUCE SOKIĆ U MLADENOVCU: Kolekcija iz Kuće legata govori o neponovljivoj poetici

29.05.2025.

SLIKE LJUBICE CUCE SOKIĆ U MLADENOVCU: Kolekcija iz Kuće legata govori o neponovljivoj poetici
Veličina Slova

Izložba slika „Enigmatičnost iskustva – Ljubica Cuca Sokić“ otvorena je u Centru za kulturu i turizam Mladenovac.

Gde se održava

Centar za kulturu i turizam Mladenovac


Kada se održava

12. jun


Izložbom posvećanoj jednoj od najeminentnijih umetnica srpskog modernizma, obuhvaćena su dela nastala od 1965. do 1985. godine iz kolekcije Kuće legata, a predstavljen je poseban osvrt na njeno podrobno likovno istraživanje i jedinstvenu vizuelnu poetiku.

Ljubica Cuca Sokić, akademska slikarka, profesorka na Akademiji likovnih umetnosti, akademik i legator – tokom svoje višedecenijske karijere je izgradila prepoznatljiv stil koji spaja intimističku senzibilnost, lirski izraz i intelektualno promišljanje slikarstva kao medija. Njena umetnost se temelji na istraživanju odnosa vidljivog i nevidljivog, kao i na produbljenoj refleksiji o prirodi iskustva i ličnog identiteta.

Izloženi radovi svedoče o njenoj evoluciji od figuralnih i portretnih kompozicija, ka geometrijskoj apstrakciji, u kojoj dominiraju redukovani oblici, odmerena paleta boja i uravnotežena kompozicija.

Bila je preokupirana proučavanjem umetničko estetskog formalizma, utemeljenog u shvatanje slike kao autonomnog estetskog predmeta, odnosno sagledavanju površine slike kao optičkog polja. Posebno mesto zauzimaju ženski portreti koji predstavljaju izraz sveobuhvatnosti ljudskog iskustva, senzitivnosti, tihe snage i kompleksnosti unutrašnjeg sveta. Kroz motive mrtve prirode i utilitarnih predmeta, Sokićeva ispoljava interesovanje za živopisnost svakodnevnog života.

U galerijskom prostoru Centra za kulturu i turizam Mladenovac izloženo je 19 uljanih slika – 4 portreta, 10 spacijalnih kompozicija i 5 mrtvih priroda. Pored toga, posetioci će imati priliku da pogledaju i 2 dokumentarna filma vezana za Cucino stvaralaštvo („Ostavštvina za budućnost – Ljubica Cuca Sokić“ i „Slikari i vajari – Cuca Sokić“).

Podeli vest