недеља, 24. мај 2020.

Весић: Наша је обавеза да поднесемо грађанима извештај о раду за време ванредног стања

У београдском издању дневних новина јуче је објављен скраћен извештај о раду Града у ванредном стању, прилагођен да може лако да се прегледа на четири странице, а прави извештај има скоро хиљаду страница и он ће се наћи пред одборницима у петак, 29. маја, на седници Скупштине града која ће се одржати у Сава центру, изјавио је заменик градоначелника Горан Весић.

Он је за ТВ Прва истакао да је било природно да се, по окончању ванредног стања, грађанима поднесе извештај о томе шта је урађено у том периоду и додао да је то обавеза Града, јер су трошена буџетска средства која припадају свим грађанима. 

– Објавили смо да смо здравственим и другим установама, које су се бориле против вируса COVID-19, поделили више од 680 хиљада маски, као и заштитиних рукавица које смо купили као Скупштина града. Објавили смо и да нисмо дозволили да се родитељима наплаћују вртићи у време када су они били затворени. У извештају стоји и дa за време ванредног стања није наплаћиван пословни простор и сада ће сви закупци добити могућност да плате са 50 посто попуста до краја ове године или на 12 месечних рата током читаве следеће године. Донели смо и одлуку, због које су били смањени приходи Инфостану, да сви старији од 65 година, уколико не плате рачуне у марту, априлу и мају, имају могућност да их плате до 30. јуна, а да неће изгубити попусте које имају када редовно плаћају – истакао је Весић.

Он је додао да је формирано 17 волонтерских центара у којима је радило око 6,5 хиљада волонтера, који су примили више од 85 хиљада позива, док су на терен изашли више од 35 хиљада пута. 

– Поделили смо око 182 хиљаде пакета, од чега 173 хиљаде пензионерима са примањима мањим од 30.000 динара. Што је најважније, у комуналном систему града је свакодневно радило више од две хиљаде људи, функционисало је и одношење смећа, и водовод, све хитне службе, али и коридорски превоз којим су се превозили здравствени радници и грађани који су имали обавезу да раде – нагласио је заменик градоначелника и посебно истакао да је веома важно што ниједно градско градилиште није стало.

Весић је прецизирао да је, како би се потрошио новац за ове потребе, било важно да се средства узму са неких других позиција те је зато урађен ребаланс буџета који ће се такође наћи пред одборницима 29. маја.

– Смањили смо приходе Града за неких скоро 17 одсто, мало више од 20 милијарди динара. Буџет је ове године био историјски и износио је милијарду и 205 милиона евра, али с обзиром на смањени приход током ванредног стања, домаћински је било да смањимо буџет, а уштеде су углавном урађене на позицији јавних набавки. Јавна предузећа су се одрекла свих оних јавних набавки које нису неопходне и које могу да сачекају. Међутим, грађани треба да знају да су сва социјална давања које Град Београд даје остала у истом обиму и биће исплаћивана као и увек у дан, што је било и током ванредног стања. Нашли смо неки баланс, да се боримо против вируса COVID-19, али и задржимо све оно што грађани имају као право када су у питању социјална давања – закључио је Весић.