субота, 22. јун 2019.

Весић: Улажемо у Скадарлију јер је она дух Београда

Поред Београдске тврђаве и Храма Светог Саве, Скадарлија је једно од три најпосећенија места које туристи обилазе када дођу у Београд и у последње две године у њу се много улаже како би била поптуно уређена, изјавио је заменик градоначелника Горан Весић гостујући у емисији „Шареница” на ТВ „Пинк”.

– Скарадлија носи са собом једну чудну енергију и то је зато што је на овом месту сублимирана цела историја Београда. Она је настала у 19. веку, а на месту Скадарске улице некада се налазио поток. Када је 1869. године саграђено Народно позориште, у близини Скадарлије су почели да живе глумци, па је ово место полако добијало неки уметнички карактер. Скадарлија је највише добила када је 1901. године срушена чувена кафана „Дарданели”, која се налазила на месту данашњег Народног музеја. Тада су се сви преселили у Скадарлију и она постаје права уметничка четврт Београда – истакао је Весић.

Он је подсетио да је данашњи изглед Скадарлија добила 1969. године када је архитекта Угљеша Богуновић пројектовао и направио ову улицу. 

– Скадарлија нема неку велику архитектонску вредност, али има дух. Угљеша Богуновић је сачувао тај дух Скадарлије и од тада је она место где сви долазе. Овде је било пуно светских државника и сви људи који долазе у Београд посећују обавезно Скадарлију –  рекао је Весић.

Он је подсетио да је калдрма у улици постављена 1969. године. Нажалост, током свих ових деценија, свако ко је нешто радио и дограђивао, мењао је, па тако постоје делови са бетоном. 

– Ми смо донели одлуку да реконструишемо Скадарлију уз помоћ Министарства за туризам, али пошто Скадарлија мора да живи, ми то радимо у фазама. Прво смо завршили део који иде од Улице Страхињића бана до Јевремове, затим горњи део и обновили смо чесму, затим Симину улицу, па у међувремену и Улицу Емилијана Јосимовића, као и део од Булевара деспота Стефана до Симине улице. То увек радимо у периодима када се заврши сезона, односно од октобра до децембра и од марта до јуна. Зато ћемо сада чекати да прође сезона до октобра, када ћемо радити део од Јевремове улице до чесме и тај део ћемо потпуно завршити. У међувремену смо затворили Улицу Страхињића бана у делу, од Француске до Скадарске, где смо направили један леп трг и тако продужили Скадарлију све до Бајлонијеве пијаце. Следеће године ћемо сређивати фасаде, али кренућемо и у обнову Куће Ђуре Јакшића, и у оквиру ње ће бити направљен центар за туристе где ће моћи да се купе сувенири – рекао је Весић.

Он је нагласио да је Скадарлија као заштићена културно-историјска целина пре два месеца под надлежношћу ЈП „Београдска тврђава”.  

– Разлог зашто смо то урадили је да бисмо прописали правила која морају да се поштују у овој четврти. Пре свега која музика може да се слуша, каква храна да се нуди, јер Скадарлија није обично место, већ место у коме се чува српска и београдска традиција. Коначно се неко брине о Скадарлији јер од 1969. године до пре две године у ово место није ништа уложено и сада по први пут смо урадили много ствари како би она била потпуно уређена и како би сви уживали у њој – истакао је заменик градоначелника.