среда, 10. мај 2017.

Младеновић: Решење стамбеног проблема за још 50 ромских породица

Заменик градоначелника Београда Андреја Младеновић и шеф Канцеларије Уједињених нација за пројектне услуге у Србији Грем Тиндал потписали су данас у Старом двору Меморандум о разумевању, чиме је почела друга фаза пројекта „Побољшање животних услова за најугроженије ромске породице у Београду”. Циљ тог пројекта је решавање стамбеног питања за 50 ромских породица из неформалних насеља.

Младеновић је рекао да се претходни меморандум односио на решавање стамбених проблема 120 породица, али и подсетио да је од 2009. године Београд збринуо више од 300 ромских породица у главном граду.

– Проблем са којим се Београд суочава није мали, јер неформалних и нехигијенских насеља има веома много, више од стотину. Ми смо одлучни да заједно са нашим пријатељима, нарочито из Уједињених нација и представника Европске уније у Србији, решимо тај проблем. На овај начин Роми улазе у програм потпуне социјализације и то по питању посла, здравствене заштите, социјaлних права, али и укључивања деце у образовни систем. Тако показујемо да у Београду постоји брига за најугроженије и најрањивије групе – истакао је Младеновић.

Према његовим речима, у плану је израда акционог плана којим би у потпуности била решена сва неформална насеља на територији града. 

– Праг толеранције у вези с тим питањем код нас је све мањи, јер како решимо неке локације, појаве се нове. Наш надлежни секретаријат предано ради на томе да у акционом плану у потпуности предвиди решење за сва нехигијенска насеља и мислим да ћемо у томе и успети, нарочито на локацијама општина Чукарица и Земун – навео је Младеновић и додао да Београд прати начине на које се ти проблеми решавају у окружењу и Европској унији, како би били примењени код нас.

Вршилац дужности секретара за социјалну заштиту Наташа Станисављевић је рекла да је данас велики дан за 50 породица које ће овим пројектом добити свој нови дом. 

– За протекле две године, у претходном пројекту, 120 ромских породица је добило дом, а осим тога град је збринуо још готово 50 породица. На тај начин смо успели да им обезбедимо нови живот, али и образовање, здравствену заштиту, добили су лична документа и све оно што им је недостајало – обајснила је она и додала да ће пројекат, који је данас и званично почео, трајати наредне две године.

Како је нагласила, породице ће имати могућност да одаберу да ли ће живети у кући са окућницом или стамбеним јединицама које ће бити изграђене. Цео поступак се ради уз поштовање људских права и стандарда који су предвиђени у овој области. 

Шеф Канцеларије Уједињених нација за пројектне услуге у Србији Грем Тиндал изразио је задовољство што је настављена сарадња на овом важном пројекту. 

– Уз помоћ Европске уније заједно ћемо пружити квалитетне услове за становање 50 ромских породица у Београду. У првој фази пројекта са градом смо сарађивали по питању поштовања људских права и на методологији која је веома битна у свему овоме. Имамо два модела социјалног становања, а они су усклађени са међународним стандардима поштовања људских права – истакао је он.

Шеф Сектора операција у делегацији Европске уније у Србији Николас Бизел је казао да ЕУ подржава Београд у трајном решавању проблема које имају Роми.

– У првој фази пројекта већ смо донирали 3,2 милиона евра, а сада у другој фази донирамо додатних 1,5 милиона евра за обезбеђивање стамбеног решења за 50 породица. Решења за Роме су једна од обавеза које је Србија преузела у оквиру свог придружења Европској унији, и то у смислу стамбеног питања, али и питања образовања, здравствене заштите и уопште социјалне инклузије – нагласио је Бизел.

Пројекат финансира Европска унија са 1,5 милиона евра, спроводи га УНОПС у сарадњи са Градом Београдом и у координацији са Канцеларијом за европске интеграције Владе Републике Србије, Канцеларијом за људска и мањинска права, Тимом за укључивање и смањење сиромаштва и Националним саветом ромске националне мањине Републике Србије. 

До краја фебруара 2019. године у Београду ће у оквиру пројекта бити изграђена једна стамбена зграда за социјално становање са 23 стана, док ће 27 породица бити пресељено у сеоска домаћинства. Ова иницијатива је наставак пројекта који се спроводио од 2013. до 2016. године.