четвртак, 27. јун 2019.

Никодијевић: Почиње дезинфенкција свих кућа у Котежу

Председник Скупштине Града Београда Никола Никодијевић обишао је насеље Котеж на левој обали Дунава, где је у току санација штета насталих после поплаве коју је изазвало велико невреме, када је пало више од 100 литара кише по квадратном метру у кратком временском периоду. 

Догађају су присуствовали секретарка за здравство Вера Дражић, секретар за управу Никола Прелевић, председник општине Палилула Александар Јовичић, као и директорка Завода за биоциде и медицинску екологију Драгана Деспот. 

Никодијевић је истакао да је из већине дворишта вода испумпана, па се сада прелази на другу фазу посла, односно дезинфекцију простора у којима људи бораве. 

– Људи из Завода за биоциде третирају дворишта, а потом ће исто бити учињено и са унутрашњим просторијама. Дезинфекција ће бити обављена редом у свим кућама, а потом ће људима бити подељене одређене количине хлора како би могли да дезинфикују обућу приликом сваког уласка у кућу. Људима се деле и средства за дезинфекцију руку, будући да чишћење проузрокује контакт са предметима који су били изложени отпадним водама. У питању су превентивне радње јер у овом тренутку нема сазнања која указују на евентуалне проблеме са заразом – рекао је Никодијевић. 

Према његовим речима, у овом тренутку на територији општине Палилула није препоручено да се користи вода за пиће у Борчи и Котежу. 

– Управо због тога смо јуче на седници Штаба за ванредне ситуације донели одлуку да сваком домаћинству дистрибуирамо одређену количину воде преко волонтера Црвеног крста. Пијаћу воду ће имати сви пошто је на територији леве обале Дунава, која је погођена невременом и поплавом, распоређено 25 цистерни. Верујем да ћемо у наредних неколико дана завршити читав третман на подручју погођеном невременом, што важи и за испумпавање воде, али и за дезинфекцију. Важно је да се људи придржавају упутстава која добијају од стручњака из Завода за биоциде. Људима је подељен ларвицид који би требало убацивати у септичке јаме, како не би долазило до размножавања ларви комараца. Упоредо са тим, све површине се третирају против комараца са земље, а од суботе ћемо, уколико буде потребе, третирати их и из ваздуха. Предузимамо све потребне мере, али је у овом тренутку најважнија сарадња са грађанима, као и координисаност рада на санацији – рекао је Никодијевић. 

Градска секретарка за здравство Вера Дражић навела је да су све надлежне екипе 24 сата на терену и да су предузете све превентивне мере како не би дошло до било какве инфекције. 

– Реч је о хигијенским, епидемиолошким и инспекцијским мерама. Апелујем на грађане да што више воде рачуна о хигијени, нарочито при уласку у куће, што би требало да важи и за њихове кућне љубимце. Вода је превентивно обезбеђена из цистерни, а за здравствене странице и вртиће у овом делу града је набављена и флаширана вода, која ће током дана бити подељена – рекла је Вера Дражић. 

Председник општине Палилула Александар Јовичић захвалио је свим градским службама и Сектору за ванредне ситуације, који су непрекидно радили готово три дана и три ноћи. 

– Захвалност дугујемо и становницима леве обале Дунава који су показали кооперативност и заједно се са нама борили да се последице велике временске непогоде што пре санирају. Тренутно се посао може поделити у три фазе, од којих прва подразумева деловање на терену и санацију штете, друга пробијање канала како би могли да приме што већу количину воде, док је трећа обухвата анализу штете и разматрање на који начин Град Београд и држава могу да помогну у данима који долазе – рекао је Јовичић. 

Директорка Завода за биоциде и медицинску екологију Драгана Деспот навела је да екипе предузећа, на чијем је челу, од понедељка чекају да терен буде адекватно исушен и очишћен како би приступиле дезинфекцији објеката.

– Сваког дана смо овде са грађанима и за све што им је потребно могу да се обрате радницима Завода за биоциде и медицинску екологију. У сваком аутомобилу нашег предузећа постоји оно што им је потребно за домаћинство и не би требало да се устручавају. Велики део посла је урађен, али сада је потребно мало стрпљења како бисмо „покрили” све куће истом динамиком којом се решава проблем са водом која се задржала – рекла је Драгана Деспот.