nedelja, 26. mart 2017.

Jubilarni „Sat za našu planetu”

Tokom akcije Svetske organizacije za prirodu „Sat za našu planetu” ljudi širom sveta isključili su svetla na jedan sat da bi pokazali kako zajedno možemo ublažiti klimatske promene i doprineti očuvanju prirode. Pod sloganom „Uštedi energiju, poštedi planetu” ove godine se u Srbiji skoro 400 partnera uključilo u akciju: gradovi, opštine, javne ustanove, škole, kompanije, organizacije civilnog društva, kao i brojne poznate ličnosti. 

Goran Trivan, sekretar za zaštitu životne sredine, napomenuo je da ohrabruje činjenica da se iz godine u godinu broj učesnika povećava.

– Beograd se i ove godine priključio akciji koju smatramo i globalno i lokalno važnom, jer građanima daje mogućnost da nešto učine za svoj grad i čitavu planetu. Grad čini sve da gradske i druge institucije, makar na sat vremena, isključe svetla i uštede energiju, čime ćemo bar malo zaštititi Zemlju od emisije ugljen-dioksida. Kao i uvek, tesno sarađujemo sa nevladinim sektorom, pomažemo i podržavamo sve akcije koje Beograd čine lepšim. Velika i važna novost za ovu godinu jeste formiranje fonda za energetsku efikasnost, čiji će cilj biti finansiranje rekonstrukcije beogradskih fasada, čime započinjemo dugačak, ali brz proces značajnog poboljšavanja energetske efikasnosti tih objekata i smanjujemo bespotrebno rasipanje energije – rekao je Trivan. 

Duška Dimović, direktorka WWF programa u Srbiji,  precizirala je da trošimo više od 50 odsto prirodnih resursa u odnosu na one koje imamo.

– Ako tako nastavimo, neće nam biti dovoljne ni dve planete. Svaki sat može da bude sat za našu planetu. Svi moramo mudrije da koristimo prirodne resurse i smanjimo svoj ekološki otisak, jer time ublažavamo posledice klimatskih promena i doprinosimo očuvanju prirode – izjavila je ona, pozivajući građane da o tome razmišljaju svakodnevno, a ne samo na dan „Sata za našu planetu”. 

Globalna akcija „Sat za našu planetu“, u svetu poznata kao „Earth hour”, obeležava se na svim kontinentima i uključeno je oko 180 zemalja. 

– Prethodna godina je bila jedna od najtoplijih godina od kada postoje meteorološka merenja. Vlada Republike Srbije prepoznaje važnost sadašnjeg trenutka i upravo se priprema Nacionalna strategija borbe protiv klimatskih promena kojom će biti definisane aktivnosti koje će dovesti do smanjenja emisija gasova sa efektom staklene bašte – istakla je dr Stana Božović, državna sekretarka Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine.

Akciju „Sat za našu planetu“ podržalo je ovo ministarstvo, zatim Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, Grad Beograd, Grad Novi Sad i Stalna konferencija gradova i opština, kao i mnogobrojne škole, organizacije civilnog društva i kompanije. 

Na društvenim mrežama svoj glas za ublažavanje klimatskih promena dale su i brojne poznate ličnosti, a u Beogradu je javna i dekorativna rasveta na sat vremena isključena na zidinama Kalemegdanske tvrđave, mostovima, Starom dvoru, Domu Narodne skupštine, spomeniku Knezu Mihailu, Hramu Svetog Save.