utorak, 20. februar 2018.

Vesić: Tražićemo posebne kvote za zapošljavanje studenata posle završene BG prakse

Gradski menadžer Goran Vesić predstavio je danas na Pravnom fakultetu nacionalni model studentske prakse „Moj grad, moj izbor, moja karijera”. čiji je cilj da mladi steknu praktična znanja i iskustva kojima će biti obučeni za tržište rada.

On je podsetio da je ovaj model nastao na osnovu BG prakse koju Grad Bograd sprovodi već osam godina.

– Našu BG praksu sprovodimo sa Centrom za razvoj karijere i do sada je kroz nju prošlo 1.800 sudenata sa 26 fakulteta i 250 mentora. Ona podrazumeva da se studenti uključuju u rad Skupštine Grada Beograda, sekretarijata, agencija, javnih preduzeća i predstavlja odlično iskustvo za njih. Jedan broj studenata je ostao da radi kod nas – rekao je Vesić i dodao da je u ovom trenutku važno da se što veći broj mladih kadrova uključi u rad.

On je posebno naglasio da praksu ništa ne može da zameni i ona će pomoći studentima da nađu posao i steknu iskustvo. 

Vesić je naveo da je Grad Beograd sa Vladom Republike Srbije pokrenuo razgovor da se naprave posebne kvote za studente koji završe praksu kako bi mogli da budu zaposleni u lokalnoj samoupravi.

– Osim što ćete kroz BG praksu moći da ostvarujete svoju praksu u Skupštini grada, očekujem da ćemo već od sledeće godine imati kvotu za zapošljavanje određenog broja ljudi kako bi najbolji među vama mogli da ostanu i dobiju posao, i onda taj projekat ima smisla. Radićemo i na tome da se zakonski realizuje da ova praksa bude obavezna i za fakultete, ali i za lokalne samouprave. Pored toga, trebalo bi i da se praksa računa kao jedan vid radnog iskustva i na tome ćemo raditi – istakao je Vesić.

On je podestio da je Grad Beograd uspeo da u poslednjie četiri godine smanji broj nezaposlenih sa 108.000 na 87.000 i da je potrebno da se povežu fakulteti, privreda i država.

Dekan Pravnog fakulteta Sima Avramović istakao je da postoji nekoliko ozbiljnih projekata koji podrazumevaju praksu i volontiranje studenata. 

– Dve paralelne inicijative Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Grada Beograda govore koliko je prepoznata potreba da se najbolji studenti što pre uključe u praksu. Ministarstvo prosvete ima svoj projekat koji se zove „Nacionalni model studentske prakse”, a Grad Beograd već godinama radi na projektu „Beogradska praksa” – rekao je Avramović.

Predstavnici Ministarstva pravde i Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja složili u se da je za studente praksa nezamenljiva, a veliki odziv studenata i puna sala na Pravnom fakultetu pokazuju da su i studenti i te kako svesni toga. 

Događaju je prisustvovala i članica Gradskog veća Tanja Popović.