petak, 19. oktobar 2018.

Vesić: Prvi put pročitan proglas u školama o oslobođenju Beograda u Drugom svetskom ratu

Na prvom času u svih 168 osnovnih škola u Beogradu danas je prvi put pročitan proglas kojim su se đaci upoznali sa istorijom našeg grada i onim šta se desilo 20. oktobra 1944. godine, rekao je zamenik gradonačelnika Goran Vesić.

On je, gostujući na TV Studio B, precizirao da je Grad Beograd u saradnji sa Ministarstvom prosvete i Istorijskim arhivom grada Beograda pripremio dva proglasa, jedan za decu do četvrtog razreda, a drugi za starije uzraste. 

– Đaci će naučiti kako je naš grad oslobođen, koliko je pripadnika Narodnooslobodilačke vojske i pripadnika Crvene armije izgubilo život kako bi naš grad bio slobodan. Naučiće šta to znači za naš današnji život i koliko je važna sloboda koju su oni izvojevali – rekao je Vesić.

On je dodao da je veoma ponosan na ovu ideju koja je potekla iz grada i koja će biti tradicionalna te da će isti takav proglas biti pročitan i 1. novembra kada će se učenici upoznati sa time šta se desilo tog dana 1918. godine.

U školama je pročitan proglas pod nazivom „Oslobođenje Beograda 20. oktobra 1944.”, sačinjen u dve verzije – za mlađi i stariji uzrast. Proglas sadrži podatke o početku Drugog svetskog rata u Srbiji, šteti koja je nastala u bombardovanju Beograda 6. aprila, a potom i o životu u strahu i ozloglašenim logorima na teritoriji našeg glavnog grada. Nadalje se pojašnjava „Beogradska operacija”, kako je nazvana bitka za oslobođenje Beograda, u kojoj su učestvovale jedinice Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije i sovjetske Crvene armije, sa činjenicima o toku operacije, njenim vođama i nakon svega žrtvama.

„Poginulo je oko 3.000 partizana, a otprilike isto toliko je ranjeno, dok su sovjetske snage imale 961 poginulog i neutvrđeni broj ranjenih. Zaplenjeno je gotovo celokupno nemačko teško naoružanje, ratna oprema i motorizacija. 

Posmrtni ostaci poginulih oslobodilaca, koji su sahranjivani po celom gradu, preneti su 20. oktobra 1954. godine na zajedničko Spomen-groblje oslobodilaca Beograda, gde i danas počivaju. Svake godine, na taj dan, polaganjem venaca, odaje im se dužno poštovanje, zahvalnost i počast. Neka im je večna slava i hvala za slobodu!”, zaključuje se u proglasu. 

Vesić je podsetio da će se ove godine u okviru manifestacije „Dani slobode” obeležiti dva važna datuma u istoriji grada, oslobođenje grada 20. oktobra 1944. godine od fašističkog okupatora i 1. novembra 1918. godine od Austrougarske.

– Proslavu počinjemo proglasom u školama i izvođenjem spektakla Ljubiše Ristića „Oslobođenje Beograda” večeras u Šećerani, a programi će trajati do 1. novembra – istakao je Vesić.