sreda, 13. novembar 2019.

Radojičić: Za zdraviji, zeleniji i pametniji Beograd

Gradonačelnik Beograda prof. dr Zoran Radojičić pozdravio je danas učesnike seminara „Pametna rešenja za urbane izazove”, koji je povodom 30 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa sa Republikom Korejom organizovan  u hotelu „Crowne Plaza”. Skupu je prisustvovao i glavni urbanista Marko Stojčić.

Radojičić je istakao da naše dve zemlje imaju dobre i prijateljske odnose, kakvi su i na nivou prestonica, podsetivši da su Beograd i Seul potpisali 2017. godine Memorandum o razumevanju o prijateljskoj razmeni i saradnji.

– Dobra saradnja i razmena iskustava su nam posebno značajni kada se uzme obzir da je Koreja danas 11. trgovinska i 13. industrijska sila na svetu. Pre samo 60 godina, Koreja je bila vrlo siromašna zemlja, a onda je za pola veka ostvarila napredak i uspeh koliki su druge zemlje ostvarile za oko 200 godina. Zbog toga i Beograd uči od najboljih i pravi velike korake na tom putu. Mi želimo da tehnološki napredujemo, ali i da naš grad bude zdraviji, zeleniji i pametniji – kazao je Radojičić.

On je podsetio da procene govore da će do 2030. godine 75 odsto stanovništva živeti u velikim gradovima, a do 2050. godine čak 90 odsto.

– U Beogradu su nam najveći izazovi javni prevoz, saobraćaj, energetska efikasnost i tretman otpada. Beograd je počeo sa pripremama i planiranjem, čiji će se rezultati osetiti u godinama koje slede, uglavnom kroz projekte koji su u pilot fazi. Pre svega, aktivno radimo na pametnim rešenjima za smanjenje saobraćajnih gužvi koje bi osetili svi građani prestonice. Potpisali smo ugovor sa „Simensom” za projekat koji bi trebalo da doprinese boljem i efikasnijem funkcionisanju saobraćaja u Beogradu, odnosno uštedi vremena od 15 do 20 odsto u odnosu na stanje pre uvođenja ovog sistema. Spomenuo bih i projekat pametnog parkiranja, koji smo započeli sa ciljem da vozačima pružimo brze informacije o najbližim slobodnim parking mestima. Postavili smo info-table koje pokazuju broj slobodnih mesta u garažama u blizini. Prema procenama, time se vozačima za oko 20 odsto smanjuje vreme koje bi trošili na traženje parking mesta, a istovremeno emisija ugljen-dioksida se smanjuje za oko 30 odsto. To je odličan primer kako malim projektima, na jednostavan način, savremene tehnologije pomažu da se poboljša kvalitet života građana – kazao je Radojičić.

Govoreći o značaju ovakvih skupova, gradonačelnik Beograda naglasio je da koncept „pametnih gradova” okupira sve veću pažnju političara, privrednika i javnosti.

– U prethodnih godinu dana imao sam priliku da razmenim iskustva sa mnogim kolegama, stručnjacima u ovoj oblasti, kao i da obiđem mnoge „pametne” centre i gradove poput Barselone, Astane, Tel Aviva, Beča, Moskve i Helsinkija. Verujem da ćemo i na današnjem skupu imati novih ideja koje će doprineti da se Beograd i dalje razvija u pravcu „pametnog grada”. Posebno mi je drago što su danas sa nama i predstavnici Vlade Republike Koreje i profesori univerziteta iz ove zemlje. Hvala vam što ste došli i verujem da ćemo dalje unapređivati našu saradnju i Beograd učiniti još lepšim i boljim mestom za život – zaključio je Radojičić.

Državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samopuprave Bojan Stević istakao je da Srbija po pitanju digitalizacije čini krupne korake.

– Oblast IT sektora donela je u poslednje vreme najviše radnih mesta i najviši bruto dohodak. Javna uprava prati savremene digitalne tehnologije, kako bi što više bila na usluzi građanima, a nadamo se da ćemo i na ovom skupu mnogo toga moći da naučimo od predstavnika Republike Koreje i njihovog IT sektora. Zajedno ćemo učestvovati na dva projekta po pitanju „pametnih” gradova u Srbiji, čiji je cilj ušteda vremena građanima, ali i privredi. Ove godine očekuje nas i usvajanje centralnog registra, u čemu učestvujemo zajedno sa NALED-om i drugim organizacijama, a sve sa ciljem da ubuduće na jednom šalteru može da se reši svaki problem ili potreba koju imaju građani – rekao je Stević.

Ambasador Republike Koreje Hjong-ćan Če istakao je da ovaj seminar predstvalja još jednu dobru priliku za razmenu mišljenja o upravljanju gradovima i proširivanje saradnje između lokalnih i centralnih organa vlasti.

– Mi verujemo da postoji veliki potencijal za saradnju kako bi se stvorili još uspešniji i čistiji gradovi. Gradske usluge, poput javnog prevoza i odlaganja otpada, neke su od onih u kojima možemo ostvariti dobru saradnju i želimo da razmenimo dobre ideje iz prakse kako bi naše gradove što bolje razvijali. Jedan seminar, naravno, ne može biti dovoljan, ali se nadam postavljanju dobrih temelja za dalju saradnju na ovom polju, koje je od zajedničkog interesa – rekao je ambasador Hjong-ćan Če .

Jedan od učesnika bio je i gradonačelnik grada Gojang Jojung Li, koji je rekao da je primetno da u Srbiji dolazi do brzog rasta informatičkih tehnologija, naročito uvođenjem elektronske uprave.

– Grad Gojang se takođe fokusira na IT sektor, industrije bez dimnjaka i kreativne industrije, a zahvaljujući blizini Seula imamo dobre infrastrukturne okolnosti. Na prvo mesto razvoja „pametnih gradova ” stavljamo ljude i naš cilj je da svi mogu da uživaju u prednostima koje takav grad donosi, te da tako povećamo i zapošljavanje naših sugrađana – kazao je gradonačelnik Gojanga.

Na panel diskusiji učestvovali su i predstavnici Vlade Republike Koreje, korejskih gradova Seul i Bušeon, kao i predstavnici ministarstava Republike Srbije, gradskog Zavoda za zaštitu spomenika kulture, predsednici gradskih opština, predstavnici gradskih komunalnih preduzeća, Urbanističkog zavoda Beograda i NALED-a.