nedelja, 12. januar 2020.

Vesić: Beograd konačno dobija fabriku za preradu otpadnih voda

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić izjavio je jutros, gostujući u „Novom jutru” RTV Pink, da će ove nedelje u Vladi Republike Srbije biti potpisan Sporazum o projektovanju, finansiranju i izgradnji prve faze fabrike za preradu otpadnih voda u Velikom selu. 

Sporazum će, kako je podsetio, biti potpisan sa kineskom kompanojom CMEK, a na osnovu Memoranduma o razumevanju koji je 2018. godine u Pekingu potpisao predsednik Aleksandar Vučić.

– Konačno počinje izgradnja fabrike za preradu otpadnih voda u Beogradu. Trećina Beograda nema kanalizaciju, a sva naša kanalizacija, bez ikakve prerade, izliva se direktno u Savu i Dunav. Imamo preko 100 izliva kanalizacije u naše reke. I posle se neko pita zašto se u gradu tokom leta oseća neprijatan miris kada padne vodostaj reka. Fabrika za preradu otpadnih voda u Velikom selu pokriva područje na kome živi 1,5 miliona stanovnika, a kada bude puštena u rad biće smanjen direktan izliv kanalizacije u Dunav i Savu za oko 80 odsto – rekao je Vesić.

On je dodao da će nova fabrika „pokupiti” sve otpadne vode sa područja južnog dela grada Sremčica–Železnik – Žarkovo –  Banovo brdo – Senjak, zapadnog dela grada Novi Beograd – Zemun i centralnog dela Starog Beograda. 

– Gradimo nedostajuće kolektore, tunele i crpne stanice kojima će se upotrebljene vode dovesti do buduće fabrike za prečišćavanje otpadnih voda na lokaciji Veliko selo. Projekat će biti realizovan u dve faze. Vrednost prve faze je 271.700.000 evra i za njenu realizaciju obezbeđen je novac kroz međudržavni sporazum Republike Srbije i Narodne Republike Kine. U prvoj fazi gradimo nedostajeće delove interceptora, sa deonicom tunela Hitna pomoć – Venizelosova. Rekonstruišemo kanalizacionu crpnu stanicu „Mostar”, koja će prepumpavati otpadnu vodu iz južnog dela grada, podslivova Železnik, Banovo brdo, Topčider i Senjak, gradimo kanalizacionu crpnu stanicu „Ušće – Nova”, sa sifonom dužine oko 500 metara prečnika fi 4000 ispod reke Save, koja će prepumpavati otpadnu vodu iz zapadnog dela grada, Novi Beograd i Zemun, do veze sa interceptorom. Takođe, gradimo prvu fazu fabrike za preradu otpadnih voda „Veliko selo” sa mehaničkim tretmanom koji podrazumeva prepumpavanje i prečišćavanje na grubim i finim rešetkama, uklanjanje peska, suspendovanih materija i masti u aerisanim peskolovima – objasnio je zamenik gradonačelnika. 

On je naveo da će u drugoj fazi, koja još uvek nije ugovorena, fabrika za preradu otpadnih voda dobiti primarni tretman, koji podrazumeva izdvajanje mulja u primarnim taložnicima, i sekundarni tretman, koji će uključiti biološko uklanjanje azota i fosfora naprednim postupcima na bazi aktivnog mulja, kao i izdvajanje mulja u sekundarnim taložnicima, a da je moguć i tercijalni tretman u budućnosti imajući u vidu pooštrenje zahteva zakonske regulative. 

Vesić je najavio da će Beograd graditi još četiri manje fabrike za preradu otpadnih voda, odnosno onih 20 odsto koje se neće prerađivati u Velikom selu i pojasnio da su to bitno manja postrojenja koja grad može i sam da finansira. 

– Upravo projektujemo fabriku za preradu otpadnih voda u Batajnici i sa Evropskom investicionom bankom pregovaramo o projektovanju i izgradnji fabrika za preradu otpadnih voda u Ostružnici i Obrenovcu, kao i o izgradnji kanalizacije u Kaluđerici. Prvi put u istoriji, Beograd će prerađivati svoje otpadne vode i neće uništavati dve reke na kojima živi. Zato su ovo dobri dani za Beograd, ne samo za ekologiju već i za zdravlje naših građana. Ova godina je dobra za ekološki Beograd jer je počela ukidanjem plastičnih kesa, a već u prvom mesecu potpisujemo ugovor za izgradnju fabrike za preradu otpadnih voda – poručio je Vesić.