četvrtak, 30. jul 2020.

Nastavlja se subvencionisanje i izgradnja novih vrtića

Sekretar za obrazovanje i dečiju zaštitu Slavko Gak rekao je na današnjoj sednici Skupštine grada da Odluka o pravu na naknadu dela troškova boravka dece u predškolskoj ustanovi čiji je osnivač drugo pravno ili fizičko lice na teritoriji grada Beograda predstavlja najkonkretniju pomoć Grada prema građanima. 

– Odluka o subvenciji boravka dece u privatnim predškolskim ustanovama tamo gde ne može da bude ostvarena mogućnost da deca borave u državnim vrtićima dala je dobar rezultat u prethodnim godinama, a ukupno je izdvojeno čak 12 milijardi dinara. U ovom trenutku oko 20.000 mališana boravi u privatnim vrtićima, a rezultat subvencionisanja je da danas imamo za 33.000 veći broj dece koja pohađaju predškolske ustanove. Grad se odlučio na ovaj potez kada je nadležno ministarstvo donelo strategiju da do 2025. godine obuhvat dece koja pohađaju predškolske ustanove mora da bude 70 odsto – rekao je Gak. 

Zamenik gradonačelnika Goran Vesić podsetio je da odluka o finansiranju privatnih vrtića u Beogradu postoji svega nekoliko godina.

– Mi smo 2013. godine zatekli situaciju u kojoj su godinama unazad duplo više naplaćivani vrtići nego što je to bilo po zakonu. Poslednje tri godine vratili smo skoro tri milijarde dinara roditeljima koji su tužili Grad, a za taj novac smo mogli da izgradimo 15 vrtića. Tada je 46.000 dece išlo u vrtiće, a danas ih je 78.000, od čega 58.000 ide u državne vrtiće. Pored toga, danas se gradi pet novih vrtića – na Bežanijskoj kosi, u Novogradskoj, Miloja Zakića, Obrenovcu i počinjemo sa gradnjom u Bloku 62. Gradimo i vrtić za Sigurnu kuću, a do kraja godine raspisaćemo tendere za još pet vrtića. Do kraja sledeće godine imaćemo ih deset, čime skoro da zatvaramo listu čekanja. Uprkos tome bilo je privatnih vrtića koji su zloupotrebljavali svoj položaj i prijavljivali dolazak većeg broja dece, što se radilo bez znanja roditelja. Nećemo dozvoliti da Grad to plaća i naša je obaveza da sprovodimo kontrolu. Takođe, ekonomska cena vrtića, koju Grad subvencioniše sa 80 odsto, nije menjana već nekoliko godina unazad zato što pokušavamo da pomognemo roditeljima. Želeli bismo i da pomognemo vrtićima da neki od njih smanje cenu i tako im omogućimo konkurenciju. Ovo je za roditelje dobra mera koju imamo nameru da nastavimo, ali želeli bismo i da vrtići podignu standarde svoje usluge koja mora biti u rangu državnih – rekao je Vesić, podsetivši da će u budućnosti predškolsko obrazovanje od četvrte ili pete godine postati obavezno.