уторак, 9. фебруар 2021.

Весић: Београду уз метро потребан и централизовани систем управљања саобраћајем

Припреме за изградњу метроа у Београду су у завршној фази а у новембру ове године би требало да почну радови. Сходно томе, време је да почнемо да размишљамо о централизованом управљању саобраћајем на територији града Београда, због чега смо започели разговoре са великом француском компанијом РАТП, рекао је заменик градоначелника Београда Горан Весић након састанка са представницима поменуте компаније којем је присуствовао амбасадор Француске Жан-Луј Фалкони.

Састанку су присуствовали и помоћник градоначелника Андреја Младеновић, секретар за јавни превоз Јовица Васиљевић, секретар за саобраћај Душан Рафаиловић, директор ЈКП „Београдски метро и воз” Станко Кантар, као и директор ЈКП „ГСП Београд” Радиша Момчиловић.

Весић је истакао да компанија РАТП, која је највећи оператер у Француској, управља јавним саобраћајем у Паризу и запошљава десетине хиљада људи у 13 земаља.

– У наредном периоду они ће почети са снимањем саобраћаја у нашем граду. У Београду постоји преко 530 линија јавног превоза, а свакодневно на градским улицама саобраћа 1.664 возила градског превоза, која пређу више од 460.000 километара, са преко 2,5 милиона остварених вожњи и 30.000 полазака, што доказује да се ради о заиста великом систему. Када систем БГ воза буде додатно проширен а метро изграђен, сигурно је да ће бити повећан број путника и пређених километара, па је време да почнемо да радимо са компанијом која ће нам омогућити оптимизацију како би грађани Београда осетили добробит јавног превоза – рекао је Весић.

Он је додао да то значи да ће се извршити корекција „дуплих” линија и увођење нових тамо где је потребно, како би био обезбеђен већи комфор за грађанe у јавном превозу.

– То је велики изазов за нас у наредном периоду, а очекује нас и наставак преговора са компанијом РАТП. Надам се да ће преговори бити успешни а у супротном постићи ћемо договор са неком другом компанијом која ће нам помоћи да унапредимо јавни превоз. Град Београд улаже много у јавни превоз. Очекује нас изградња метроа, куповина 100 нових аутобуса на гас ове године, а већ је купљено нових 10 електроаутобуса. У наредних пет година Град Београд ће купити укупно 500 нових аутобуса, великих промена ће бити такође у трамвајском и тролејбуском саобраћају. Постоји потреба да се сви ти видови превоза, односно подсистеми сједине у јединствени систем, како би грађани имали квалитетнији јавни превоз – закључио је Весић.