недеља, 27. јануар 2019.

Обележена слава општине Врачар

Слава београдске општине Врачар обележена је данас у просторијама те општине паљењем свеће, пресецањем славског колача и службом коју је служио патријарх Иринеј. 

Прослави су присуствовали заменик градоначелника Горан Весић, министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић, председник општине Врачар Милан Недељковић, представници дипломатског кора, председници општина, професори Универзитета у Београду.

Заменик градоначелника Београда Горан Весић честитао је Врачарцима славу и рекао да је за њега Врачар најзначајније светосавско место у нашем народу, али да претпоставља да се већина са тим не би сагласила. Он је навео да би можда други, као најважнија светосавска места, одабрали манастире попут Хиландара, Студеницу, Жичу, Милешева, који се, такође, везују за Светог Саву.

– Врачар је посебно место, јер је управо овде силни Синан-паша наредио да се 1594. године спале мошти Светог Саве. Уништавајући нашу највећу светињу, Турци су желели да нас обезглаве и да нас натерају да одустанемо од своје вере и нације. Добро је Синан-паша знао да Срба нема без Светога Саве – рекао је Весић и додао да су то знали и други српски непријатељи.

Он још додаје да оно што српски непријатељи нису знали, то је да је немогуће одвојити Србе и Светог Саву, већ, напротив, још су га више укоренили и ојачали.

– Свети Сава је постао свесрпски симбол. Национални светитељ, симбол љубави, вере и наде. Наш отац. Иако без деце, он је кроз векове постао отац милиона и милиона својих духовних синова и кћери. Са његовим ликом на заставама, Срби су дизали устанке и сањали о слободи, под његовом иконом српска деца се образују – истакао је Весић.

Он је подсетио да се ове године обележава осам векова од самосталности Српске православне цркве, за коју се Свети Сава изборио после велике дипломатске акције, дугих путовања и преговора.

– Начин на који се Свети Сава изборио за самосталност наше цркве треба да буде узор многима како Срби треба да решавају проблеме као мали народ, који се налази између интереса великих сила. Колико народа у свету има цркву која постоји осам векова? Шта би за то дали ови мали, измишљени народи, који покушавају да добију своје цркве, политички и неканонски? – нагласио је Весић.

Такође, подсетио је да Србија ове године слави и осам стотина година од како је Свети Сава саставио номоканон под називом Законоправило или Крмчију, односно први српски устав.

– Припадамо народу који осам векова има устав и законе. Колико народа на овом свету може да се похвали тиме? Треба да се поносимо тиме, а о томе се скоро ништа не зна чак ни у Србији. Па како ће то да знају други народи ако ми не ценимо своју државотворност и не поносимо се тиме? И наш први устав је дело Светог Саве – навео је Весић.

Према његовим речима, данас, када Србија економски, политички и војно јача и када поново има углед у међународној заједници захваљујући угледу председника Вучића, и када поново може да заштити сваког Србина ма где живео, са поносом можемо да кажемо да снажимо државу Светог Саве.

– Зато га и славимо, јер све док славимо Светог Саву и чувамо спомен на његову славу, дотле и постојимо – закључио је Весић.

Председник општине Врачар Милан Недељковић изјавио је да Општина Врачар слави славу Свети Сава од 1993. године, те да је та општина, управо у духу светосавља, највише посвећена и највише улаже у школе, ученике и образовање.

Према његовим речима, почетком прошле године један део општине Врачар уступљен је Предшколској установи „Врачар”, где ће до краја године боравити 350 предшколаца у 700 квадрата.

На Врачару, каже он, има шест основних школа и једна школа за децу са посебним потребама, и истиче да су до сада три школе реновинаре, а да ће остале ускоро бити реновиране. 

Такође, наводи Недељковић, Општина Врачар поделила је 763 компјутера трећацима, а за децу из Специјалне школе „Душан Дугалић” обезбедила свакодневни превоз до школе и назад.