nedelja, 27. januar 2019.

Obeležena slava opštine Vračar

Slava beogradske opštine Vračar obeležena je danas u prostorijama te opštine paljenjem sveće, presecanjem slavskog kolača i službom koju je služio patrijarh Irinej. 

Proslavi su prisustvovali zamenik gradonačelnika Goran Vesić, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Đorđević, predsednik opštine Vračar Milan Nedeljković, predstavnici diplomatskog kora, predsednici opština, profesori Univerziteta u Beogradu.

Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić čestitao je Vračarcima slavu i rekao da je za njega Vračar najznačajnije svetosavsko mesto u našem narodu, ali da pretpostavlja da se većina sa tim ne bi saglasila. On je naveo da bi možda drugi, kao najvažnija svetosavska mesta, odabrali manastire poput Hilandara, Studenicu, Žiču, Mileševa, koji se, takođe, vezuju za Svetog Savu.

– Vračar je posebno mesto, jer je upravo ovde silni Sinan-paša naredio da se 1594. godine spale mošti Svetog Save. Uništavajući našu najveću svetinju, Turci su želeli da nas obezglave i da nas nateraju da odustanemo od svoje vere i nacije. Dobro je Sinan-paša znao da Srba nema bez Svetoga Save – rekao je Vesić i dodao da su to znali i drugi srpski neprijatelji.

On još dodaje da ono što srpski neprijatelji nisu znali, to je da je nemoguće odvojiti Srbe i Svetog Savu, već, naprotiv, još su ga više ukorenili i ojačali.

– Sveti Sava je postao svesrpski simbol. Nacionalni svetitelj, simbol ljubavi, vere i nade. Naš otac. Iako bez dece, on je kroz vekove postao otac miliona i miliona svojih duhovnih sinova i kćeri. Sa njegovim likom na zastavama, Srbi su dizali ustanke i sanjali o slobodi, pod njegovom ikonom srpska deca se obrazuju – istakao je Vesić.

On je podsetio da se ove godine obeležava osam vekova od samostalnosti Srpske pravoslavne crkve, za koju se Sveti Sava izborio posle velike diplomatske akcije, dugih putovanja i pregovora.

– Način na koji se Sveti Sava izborio za samostalnost naše crkve treba da bude uzor mnogima kako Srbi treba da rešavaju probleme kao mali narod, koji se nalazi između interesa velikih sila. Koliko naroda u svetu ima crkvu koja postoji osam vekova? Šta bi za to dali ovi mali, izmišljeni narodi, koji pokušavaju da dobiju svoje crkve, politički i nekanonski? – naglasio je Vesić.

Takođe, podsetio je da Srbija ove godine slavi i osam stotina godina od kako je Sveti Sava sastavio nomokanon pod nazivom Zakonopravilo ili Krmčiju, odnosno prvi srpski ustav.

– Pripadamo narodu koji osam vekova ima ustav i zakone. Koliko naroda na ovom svetu može da se pohvali time? Treba da se ponosimo time, a o tome se skoro ništa ne zna čak ni u Srbiji. Pa kako će to da znaju drugi narodi ako mi ne cenimo svoju državotvornost i ne ponosimo se time? I naš prvi ustav je delo Svetog Save – naveo je Vesić.

Prema njegovim rečima, danas, kada Srbija ekonomski, politički i vojno jača i kada ponovo ima ugled u međunarodnoj zajednici zahvaljujući ugledu predsednika Vučića, i kada ponovo može da zaštiti svakog Srbina ma gde živeo, sa ponosom možemo da kažemo da snažimo državu Svetog Save.

– Zato ga i slavimo, jer sve dok slavimo Svetog Savu i čuvamo spomen na njegovu slavu, dotle i postojimo – zaključio je Vesić.

Predsednik opštine Vračar Milan Nedeljković izjavio je da Opština Vračar slavi slavu Sveti Sava od 1993. godine, te da je ta opština, upravo u duhu svetosavlja, najviše posvećena i najviše ulaže u škole, učenike i obrazovanje.

Prema njegovim rečima, početkom prošle godine jedan deo opštine Vračar ustupljen je Predškolskoj ustanovi „Vračar”, gde će do kraja godine boraviti 350 predškolaca u 700 kvadrata.

Na Vračaru, kaže on, ima šest osnovnih škola i jedna škola za decu sa posebnim potrebama, i ističe da su do sada tri škole renovinare, a da će ostale uskoro biti renovirane. 

Takođe, navodi Nedeljković, Opština Vračar podelila je 763 kompjutera trećacima, a za decu iz Specijalne škole „Dušan Dugalić” obezbedila svakodnevni prevoz do škole i nazad.