četvrtak, 28. jul 2016.

Vesić: Fondacija za mlade talente pomoći će školovanje Tomislava Milovanovića iz Štrpca, takmičara „Pinkovih zvezdica”

Talenti ne smeju da zavise od toga koliko će se sakupiti sredstava za njih, već to treba sistemski da se reši i upravo zbog toga je Grad Beograd osnovao Fondaciju za mlade talente koja će veoma brzo raspisati prvi konkurs, rekao je gostujući na Studiju B gradski menadžer Goran Vesić.
On je precizirao da su već sakupljena finansijska sredstva, što iz budžeta grada, što od donacija kompanija koje žele na taj način da pomognu.

– Naš cilj je da ljudi shvate da je sigurna investicija kada daju novac za Fondaciju za mlade talente, jer na taj način pomažu deci da se pravilno razvijaju, a oni će svojim nagradama i uspehom vratiti i Beogradu i Srbiji – rekao je Vesić.

Gradski menadžer je najavio i da će grad pomoći da mladi muzički talenat iz Štrpca Tomislav Milovanović, koji se takmičio u muzičkom šou programu „Pinkove zvezdice” nastavi školovanje u Beogradu jer nažalost tamo gde živi nema uslova za to.

– Ovo je prilika za njega da izbrusi svoj talenat i očekujemo da ćemo jednog dana biti ponosni na njega, kao što smo ponosni na mladu violinistkinju Jovanu Savić,  koja niže međunarodne nagrade – naglasio je Vesić.

Govoreći o rekonstrukciji Trga Slavija, Vesić je naveo da će na jesen početi izgradnja fontane, a posmrtni ostaci Dimitrija Tucovića biće premešteni u Aleju velikana, gde im je i mesto. 

– Fontana će biti velelepna, muzička i imaće senzore za vetar, što znači da će se u slučaju jačeg vetra smanjivati visina mlaza vode. Između zgrade Narodne banke i samog Trga Slavija biće prelep park, a u njegovom centru bista Dimitrija Tucovića. Za vreme radova saobraćaj će se odvijati nesmetano, a u međuvremenu ćemo raspisati novi tender za rekonstrukciju kolovoza na Slaviji i Bulevaru oslobođenja. Očekujemo da radovi počnu u martu sledeće godine. Zaustavljanje saobraćaja tada će biti kraće jer će fontana već biti završena – rekao je Vesić i dodao da sledeće godine kreće tender za rekonstrukciju Ruzveltove ulice.

Gradski menadžer je, govoreći o legalizaciji, istakao da je za danas planiran sastanak u Vladi Srbije, gde će uz resornog ministra biti prisutni predstavnici grada, opština i inspekcija, a svi će dobiti zadatke o narednim koracima.

On je precizirao da primenom novog zakona o ozakonjenju objekata treba da se stavi tačka na višedecenijsku nelegalnu gradnju, a da oni objekti koji imaju uslove uđu u legalne tokove. Ovaj zakon je dao mogućnost da se u Beogradu više od 250.000 objekata ozakoni po veoma povoljnim cenama. Taj zakon znači da ubuduće nijedan kvadratni metar ne sme da se podigne bez dozvole. 

– Pojedini investitori pokušali su da iskoriste tu situaciju  i, verovatno u dogovoru sa opštinskim ili gradskim inspektorima, počeli da grade, pokušavajući na prevaru da prikažu da je njihova investicija započela pre donošenja ovog zakona. Time su uzeli novac od građana jer ne plaćaju naknadu za gradsko građevinsko zemljište. Grad Beograd je, u dogovoru sa resornim ministarstvom, dobio satelitski snimak iz novembra 2015. godine i naloženo je da se napravi popis svih objekata na kojima je izgradnja u toku, to jest onih koji nisu ušli u proces legalizacije. Po našim procenama u Beogradu takvih objekata ima oko 8.000. Broj još uvek nije precizan, ali svi koji se ne nalaze na satelitskom snimku su bespravni – rekao je Vesić.
On je dodao da cilj države nije da ruši objekte, ali zakoni i propisi moraju da se poštuju i reda u ovoj oblasti mora da bude.