sreda, 20. septembar 2017.

Vesić: Rekonstrukcija Pionirskog i parka Ušće

Rekonstrukcija Pionirskog parka počinje danas, a obnavljanje ovog zaštićenog prirodnog dobra i jednog od najstarijih parkova u Beogradu trajaće do 15. decembra. Za ovu namenu izdvojeno je 104 miliona dinara, rekao je gradski menadžer Goran Vesić gostujući na Studiju B.

– Već nekoliko godina se priprema rekonstrukcija tog parka, a sada smo došli u fazu kada smo završili sve pripreme i projekat. Park će se raditi sukcesivno, tako da će pojedini delovi u kojima trenutno nema radova, moći da se koriste – istakao je Vesić i podsetio da se u Pionirskom parku nalaze brojne retke biljke.

Prema njegovim rečima, osim Pionirskog parka, intezivno se radi i park Ušće, kod Muzeja savremene umetnosti, koji će biti spreman za otvaranje 20. oktobra na dan osobođenja Boegrada.

– Ta rekonstrukcija će, na potezu do hotela Jugoslavija, trajati nekoliko godina. Sada je prva faza u toku, radimo nove staze, dečja igrališta i potpuno rekonstruišemo taj deo. Tako će Ušće u narednih nekoliko godina postati najveći park u Beogradu. Za sedam do deset dana počinje i rekonstrukcija Gradskog parka u Zemunu. U pitanju je veliki potez i nećemo moći da završimo sve odjednom, ali ćemo veći deo posla uraditi ove godine, pa će radovi biti nastavljeni i naredne godine – objasnio je Vesić. 

On je naveo da je prošle sedmice na sastanku sa ministrom Vulinom dogovorio da se uradi projekat za rekonstrukciju Komande ratnog vazduhoplovstva.

– U pitanju je objekat kulture i pod zaštitom je, a s obzirom na to da je vojni objekat, rekonstrukciju će raditi Vojska Srbije, a grad će uraditi čitav prilaz komandi onako kako je u originalnom projektu iz 30-ih godina prošlog veka. U tom delu ćemo uraditi i fasade, tako da će taj deo Zemuna biti zaista lep – naglasio je gradski menadžer.

Skupština Beograda će 27. septembra raspisati konkurs za podizanje spomenika Stefanu Nemanji, naveo je Vesić i dodao, da bi dan ranije na sednici Skupštine grada odbornici trebalo da donesu odluku o promeni mesta jer da bi se konkurs raspisao, mora da se donese odluka o mestu. 

– Bilo je nekoliko lokacija u opticaju: Slavija, Manjež, ugao Nemanjine i Kneza Miloša, a na osnovu konsultacija sa Akademijom nauka i umetnosti i mnogima koji poznaju Beograd, to bi trebalo da se uradi na Savskom trgu. Taj trg će biti potpuno izmenjen već do kraja sledeće godine, dobiće kružni oblik, saobraćaj će ići po obodima, a zajedno sa udruženjima stradalih u ratovima 90-ih naći ćemo rešenje gde ćemo smestiti spomenik koji se sada tu nalazi. Na sredini tog trga će biti grandiozni spomenik Stefanu Nemanji. Predviđeno je da zgrada Železničke stanice, koja je inače pod zaštitom, postane muzej srpskog srednjeg veka, a insistiraćemo i da se fasada na pošti u Savskoj obnovi – zaključio je Vesić.