utorak, 17. oktobar 2017.

Mali: Dostojanstveno obeležavamo Dan oslobođenja Beograda

Muzej savremene umetnosti biće otvoren posle deset godina, 20. oktobra, čime ćemo uz niz drugih manifestacija obeležiti jubilej – 73 godine od oslobođenja Beograda, rekao je gradonačelnik Beograda Siniša Mali gostujući na TV Hepi.

– Otvaranje ovog muzeja biće potpuno neuobičajeno i trajaće sedam dana. To će biti spektakl na koji pozivamo građane i goste Beograda kako bi videli kako izgleda moderan muzej koji je, nažalost, bio dugo zatvoren. U njemu će moći da vide deo naše kulture, istorije i tradicije, a očekujemo da će naredne godine u maju biti otvoren i Narodni muzej na Trgu republike. Bez ta dva muzeja turistička ponuda Beograda je mnogo siromašnija, bez obzira na rekordan broj gostiju. Kao kulturna prestonica Evrope, Beograd mora da otvori vrata ove dve velike kulturne ustanove – istakao je Mali.

On je rekao da se intenzivno radi i na završetku projekta Muzeja grada Beograda, koji će se nalaziti u Resavskoj ulici, a izgradnja bi trebalo da počne 2019. godine. 

– Želimo da naši sugrađani i građani Srbije vide istoriju i tradiciju Beograda na jednom mestu. Neprimereno je za naš grad da nema svoj muzej i zato je to naš prioritet u narednom periodu. To je slika i prilika odnosa prethodne vlasti prema kulturnim institucijama, što ćemo mi sigurno promeniti. Obećanja koja su dali za renoviranje Muzeja savremene umetnosti ostala su samo na rečima, a mi evo otvaramo taj muzej kao što ćemo otvoriti i Muzej grada Beograda – naglasio je Mali.

Govoreći o infrastrukturnim radovima, gradonačelnik je rekao da se oni odvijaju u fazama i kako se koja faza završi, tako se saobraćajnice puštaju u rad.

– Radovi neće kasniti ni dan, konačni rok je 16. novembar, a sve će biti završeno ranije, nedelju ili dve pre roka. Radovi su bili neophodni i nije više moglo da se čeka – naveo je Mali i zamolio sugrađane za još malo strpljenja.

Kada je reč o prostoru preko puta otvorenog tržnog centra na Novom Beogradu gde su se prodavale stare stvari, gradonačelnik je rekao da su građani sa pravom reagovali na sve to što su prodavci ostavljali za sobom.

– U decembru očekujemo početak izgradnje nove autobuske stanice na tom prostoru. Stara autobuska stanica biće pretvorena u neku  vrstu muzeja, a samim tim će se rasteretiti saobraćaj u tom delu grada. Mi tražimo prostor na kome bi se nalazio buvljak, a moramo da vodimo računa da to ipak bude na mestu koje neće biti previše udaljeno od centra. Ti ljudi neće ostati bez sredstava za život. Prodaja starih stvari nije neuobičajena i svaka evropska prestonica ima takav prostor, što je i deo duha i tradicije, ali to mora da bude na organizovan način i da ne ometa sugrađane koji tu žive – zaključio je Siniša Mali.