četvrtak, 23. maj 2019.

Konačne liste za vrtiće 7. juna, do kraja godine još 2.000 novih mesta

Konačne liste upisane dece u beogradske vrtiće po ovogodišnjem konkursu biće objavljene 7. juna, kada se očekuje ostvarenje zacrtanog cilja da Beograd nema listu čekanja za decu koja imaju prioritet pri upisu, rekao je Slavko Gak, gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu.

On je kazao da je ove godine za upis u vrtiće prijavljeno oko 18.800 dece, a Grad Beograd će, kao i svake godine, državnim vrtićima koji za to imaju mogućnosti odobriti upis 20 odsto više dece od prvobitno planiranog broja.

– Pritisak na predškolske ustanove se evidentno smanjuje, obuhvat dece danas u Beogradu je zaista veliki budući da više od 70 odsto dece boravi u vrtićima, državnim ili privatnim – istakao je Gak gostujući u „Beogradskoj hronici”.

Roditelji koji žele da ulože žalbe mogu to da učine do 29. maja, naveo je Gak, i dodao da gotovo svake godine više od 1.000 žalbi bude rešeno u njihovu korist.

– Apelujem na roditelje da iskoriste svoje pravo i ukoliko je došlo do nekog propusta, to će sigurno biti ispravljeno. Ovo je možda i prva godina da nismo dobili nijednu žalbu na rad upisne komisije u toku konkursa i prvog kruga odlučivanja – naglasio je Gak.

On je podsetio da je 2015. godine doneta odluka po kojoj je započeta saradnja sa privatnim vrtićima i roditeljima data mogućnost da koriste subvenciju grada, a rezultat toga je da broj dece u privatnim vrtićima svakodnevno raste. Saradnja se nastavlja, novca u budžetu za tu namenu ima, a broj dece u privatnim vrtićima iznosi oko 18.000, precizirao je Gak, podsećajući da je 2013. godine u vrtićima bilo između 45 i 46 hiljada mališana, dok je danas taj broj blizu 80.000, što je za Grad Beograd veliki iskorak.

– Sva pravila i propisi u vezi sa upisom dece u predškolske ustanove apsolutno moraju da se poštuju i to je nešto na čemu insistiram od prvog dana kada sam preuzeo rukovođenje ovim sekretarijatom. Uslovi za upis moraju da budu jasni i transparentni. Svaki slučaj je priča za sebe i uvek kada sam u mogućnosti razgovaram sa ljudima koji dođu u sekretarijat zbog nekog problema. Kod porodica sa više dece, uvek se trudimo da u ustanovu koju pohađa starije dete primimo i mlađe, izuzev u slučaju kada u tom vrtiću ne postoji jaslena grupa, pa prvih godinu dana jednostavno nema mogućnosti da se nađu u istoj ustanovi. Svi roditelji kod kojih postoje bilo kakve nedoumice oko upisa i ostvarivanja njihovih prava, trebalo bi da znaju da su vrata Sekretarijata za obrazovanje i dečju zaštitu svakodnevno otvorena i mi ćemo kao servis građana učiniti sve da im pomognemo – rekao je Gak.

Gradski sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu najavio je izgradnju novih objekata predškolskih ustanova i da je definisano 17 lokacija, te da se krenulo u taj proces.

– Sproveden je tender za okvirni sporazum, a nakon potpisivanja, četiri firme su dobile mogućnost da se u narednom periodu nadmeću za dobijanje posla izgradnje, naravno kada se steknu svi uslovi i ispoštuje zakonska procedura. Za prva dva vrtića je sve spremno i oni  će se nalaziti u Ulici Miloja Zakića na Čukarici i na Bežanijskoj kosi. Izvođača ovih radova za prva dva vrtića imaćemo već do 15. juna, a do kraja tekuće godine planiramo da izgradimo osam novih vrtića – naveo je Gak.

On je napomenuo da je reč o montažnoj gradnji koja je znatno brža. Do kraja leta bi trebalo da bude otvoreno još 500 mesta u vrtićima. Objekti u Boljevcima i Sopotu su završeni, u OŠ „Jovan Cvijić” do kraja leta će krenuti i predškolci. 

– Računamo da će biti novih 2.000 mesta u pomenutih osam predškolskih ustanova koje će biti izgrađene do kraja godine. Radimo na tome da lista čekanja u potpunosti nestane – zaključio je Slavko Gak.