nedelja, 26. maj 2019.

Šesti „Sajam za treće doba” – „Grad u kome godine imaju budućnost”

„Sajam za treće doba” po šesti put biće održan 28. i 29. maja u Beogradu pod sloganom „Grad u kome godine imaju budućnost” na Beogradskom sajmu, najavila je sekretarka za socijalnu zaštitu Nataša Stanisavljević gostujući na Televiziji „Pink”.

Kako je navela, Grad Beograd je suorganizator, a predsednik Aleksandar Vučić pokrovitelj manifestacije „Sajam za treće doba”.

– Sajam svake godine poseti nekoliko desetina hiljada ljudi. Pored komercijalnih izlagača, kojih će biti oko 60, pogodnosti za pripadnike trećeg doba ponudiće i gradska preduzeća i opštine. Posetioci će moći da provere svoje zdravlje, dobiju korisne savete, bogatu ponudu usluga i robe, ali i da se druže, zabavljaju, izađu iz usamljenosti, potraže i pronađu nešto novo i korisno za sebe. Imperativ ovakvih manifestacija je poboljšanje kvaliteta života starije populacije – naglasila je Nataša Stanisavljević.

Prema njenim rečima, na sajmu će biti održana predavanja sa temama o zdravlju, putopisima, zdravoj ishrani, književnosti, promocije izlagača, predstavljanje aktivnosti udruženja seniora i stvaralaštva starijih, kao i predavanja o tome kako zadržati vitalnost i fizičku i mentalnu.

– Sve to dešavaće se u okviru paviljona Grada Beograda, a važno je napomenuti da je većina programa interaktivna, što znači da će posetioci moći da se uključe i učestvuju u njima. Posetioci sajma moći će da dobiju savete od farmaceuta, stomatologa, fizijatara i drugih lekara, da se upoznaju sa ponudama banjskog turizma u Srbiji, da dobiju finansijske i pravne savete, informacije o penzijama, životnom i zdravstvenom osiguranju. Takođe, tu su i firme koje nude proizvode isključivo penzionerima, domovi za stare, kućna nega, inovativni zdravstveni aparati, informacije o besplatnim programima i aktivnostima koje nude opštine, druge organizacije i udruženja penzionera, kao i još mnogo toga – rekla je Nataša Stanisavljević.

Kako je navela, ove godine će biti mnogo zabavnih, rekreativnih i edukativnih programa, od kreativnih radionica, koncerata, dramskih minijatura, poetskih nastupa do sportskih programa prilagođenih starijima i velikog takmičenja u plesu.  

– Sigurno je da će najzabavniji program sajma biti izbor za mis i mistera trećeg doba, uz mini-koncert džez muzičarke Nade Pavlović i tombolu. Na sajam su pozvani seniori, pružaoci usluga, porodice i svi koji planiraju odlazak u penziju. Kroz prezentacije, izložbene štandove i radionice biće predstavljene mogućnosti i aktivnosti u oblastima pomoći i nege u kući, zdravlja, socijalne zaštite, zapošljavanja, slobodnog vremena, edukacije, volontiranja, sporta i rekreacije, zdrave ishrane, hobija, stvaralaštva, putovanja, osiguranja i bezbednosti, kompjutera, finansija i ljudskih prava starijih – pojasnila je ona i dodala da je ulaz na Sajam za treće doba slobodan za sve posetioce oba dana, od 10 do 17 sati.

Nataša Stanisavljević je rekla da će sajamski prostor biti podeljen u nekoliko celina, edukativni i izložbeni deo, a tu će biti i info pult Sekretarijata za socijalnu zaštitu, jer, kako je dodala, važno je da se čuju utisci i šta bi to još trebalo da se uradi u našem gradu.

Sekretarka Stanisavljević je podsetila da je prvi sajam održan 2014. godine, te da je tada ustanovljeno da su seniori zainteresovani za ovakvu manifestaciju.

– To nas je dovelo do pozicije da ovaj događaj postane najveći regionalni sajam namenjen populaciji 55+ i zbog toga ga već šestu godinu zaredom tradicionalno organizujemo na Beogradskom sajmu, na prostoru od 2.000 kvadratnih metara. Prošle godine sajam je posetilo oko 25.000 najstarijih građana – rekla je Stanisavljevićeva i pozvala sugrađane da posete i ovogodišnji sajam.

Ona je rekla da dobre socijalne zaštite nema ako nema sredstava u budžetu da se to finansira.

– Dugovanja ka trudnicama i porodiljama su 2014. godine bila preko 500 miliona dinara, a sada se sve isplaćuje na vreme. Kada su najstariji građani u pitanju, naša politika je da otvaramo klubove za penzionere, sada ih imamo 30, a ove godine otvaramo jedan na Čukarici, u naselju Železnik, i u Mirijevu. Ne zaboravljamo ni one kojima je pomoć potrebna, širimo mrežu usluga pomoći u kući. Ove godine smo otvorili Prihvatilište za decu, duže od 20 godina nije bilo adekvatnog prostora i sada je otvoren najsavremeniji objekat u Ulici Živka Davidovića. Deca zaslužuju najbolje moguće uslove i to im je ovaj grad omogućio. Otvorili smo i najsavremeniju ustanovu „Predah” – to je ustanova za povremeni i privremeni boravak dece sa smetnjama u razvoju, kada njihovi roditelji nisu u mogućnostima da brinu o njima i imaju obaveze. Širimo mrežu usluga i podrške kada su u pitanju svi oni kojima je pomoć potrebna. Mi stalno razgovaramo sa građanima i širimo broj usluga – pojasnila je sekretarka.

Kako je naglasila, imamo i višedecenijski problem, a to je Prihvatilište za beskućnike, koje je u veoma lošem stanju.

– Tu je bio problem imovinsko-pravnih odnosa kojim se niko nije bavio, objekat nije bio ni uknjižen. Mi smo uspeli da ga uknjižimo zahvaljujući zalaganju zamenika gradonačelnika Gorana Vesića i njegovog tima, a sledeće sedmice potpisujemo ugovor za studiju izvodljivosti i izradu idejnog rešenja. Tako da ulazimo u proceduru koja će dovesti do adaptacije i rekonstrukcije tog objekta – pojasnila je sekretarka.

Da bi socijalna zaštita funkcionisala, sistem mora da bude otvoren i dostupan svima i zato apleujemo na građane da nam se obrate ukoliko imaju bilo koji problem, zaključila je sekretarka Nataša Stanisavljević.