петак, 5. јун 2020.

Градоначелник Радојичић: Град Београд и Биолошки факултет потписали Меморандум о сарадњи и разумевању

Градоначелник Београда проф. др Зоран Радојичић и декан Биолошког факултета Универзитета у Београду проф. др Жељко Томановић потписали су данас, на Светски дан заштите животне средине, Меморандум о сарадњи и разумевању између Града Београда и Биолошког факултета.

Градоначелник Београда је овом приликом истакао да је Ботаничка башта важно место за Београд зато што кроз ову башту прође око 30 хиљада деце, а на годишњем нивоу је посети укупно око 60 хиљада људи.

– Значај Ботаничке баште је огроман, пре свега у едукативном смислу, како за Биолошки факултет тако и за Град Београд. Данас је Светски дан заштите животне средине и само заједничким снагама можемо да унапредимо животну средину и достигнемо циљ да Београд буде бољи еколошки град. Овај циљ је веома актуелан у свету, а за Београд је посебно значајан, имајући у виду потенцијал који наш град има. Претходних деценија тај потенцијал није на прави начин искоришћен, те нам се сада пружа могућност да нађемо нова решења и унапредимо животну средину – рекао је Радојичић.

Он је подсетио да је у сарадњи са Биолошким факултетом урађена десетогодишња Стратегија за сузбијање амборзије на територији Београда.

– Претходних година је било доста покушаја да се остваре одређени резултати у овој борби. Треба да се боље организујемо и пружимо бољи отпор уколико желимо да победимо у борби против ове агресивне биљке. То не зависи само од нашег става, будући да се ова биљка лако прилагођава различитим околностима. Важно је да смо дефинисали сваки корак како ћемо се борити. За разлику од претходних година, ове године на шест пута већој територији радимо мапирање терена, а на чак 15 пута већој површини ћемо вршити сузбијање амброзије – казао је градоначелник.

Он је истакао значај научног потенцијала Биолошког факултета и Ботаничке баште. 

– Иза Биолошког факултета стоје славна имена као што су Јосиф Панчић, Синиша Станковић, Иван Ђаја и многи други. Верујем да ћемо заједно радити на много ствари и један од примера добре сарадње ће свакако бити реализација пројекта Института за ботанику. Тешко је схватити да се више од 25 година овај пројекат не реализује из административних разлога, без обзира на изузетан концепт који га прати. Осмишљено је да се у том простору налази Легат Јосифа Панчића и Центар за еколошку едукацију деце. Руководство Владе Србије и Града Београда настоји да се спроведу пројекти који до сада нису реализовани, а један од таквих пројеката је и Клинички центар Србије. Након што се зграда Института за ботанику заврши, пре свега деца из основних школа Београда, али и студенти са Биолошког факултета ће имати место за савремену едукацију – закључио је градоначелник Радојичић.

Декан Биолошког факултета у Београду проф. др Жељко Томановић захвалио је градоначелнику на иницијативи за потписивање овог споразума и подсетио да је градоначелник Радојичић први који је посетио Ботаничку башту након покојног градоначелника Београда Ненада Богдановића.

– Овај споразум отвара простор за много ширу сарадњу него што је то било раније. Верујем у искрену жељу градоначелника да наш град има квалитетнију и бољу животну средину. Стање животне средине је, по мом мишљењу, најважнија тема за наше здравље и тиме треба активно да се бавимо. Наше колеге које раде мониторинг стања животне средине у Србији доказују нам колико се у неким деловима наше државе не води рачуна о околини, а воде су практично претворене у отпадне воде. Оно што можемо да понудимо овим споразумом јесте заштита станишта, екосистема, очување биодиверзитета, контрола и сузбијање инвазивних врста – амброзије, као што је споменуо градоначелник, али ту су и комарци и друге врсте штетних инсеката – рекао је Томановић и додао да је њихова улога да дају допринос свим овим аспектима очувања животне средине.

Према његовим речима, наставиће се сарадња са надлежним институцијама и научним институтима, који ће им додатно у овој мисији помоћи.

– Укључићемо науку и знање и користити све оно што може да нам на овом путу помогне за бољи живот у граду. То је и мисија овог факултета који школује екологе и биологе, јер наша је дужност да дамо допринос у оваквим пројектима – поручио је декан Биолошког факултета у Београду.