понедељак, 13. децембар 2010.

Жељко Ожеговић присуствовао свечаности поводом усвајања Дунавске стратегије у Голупцу

Члан Градског већа Жељко Ожеговић присуствовао је данас у Голупцу свечаном обележавању усвајања Дунавске стратегије Европске уније. Будући да је Република Србија, као подунавска земља, активно учествовала у припреми овог макрорегионалног документа, у Голупцу је свим заинтересованим странама представљен текст стратегије, која ће утицати на даљи економски развој Србије и њен пут ка Европској унији.

– Европска комисија је усвојила ову стратегију 9. децембра и упутила је Европском парламенту, који би требало да је усвоји идуће године. Усвајање Дунавске стратегије отвара нову страницу у односима подунавских земаља и нове економске, саобраћајне, еколошке и културне перспективе за Београд и Србију. Стратегија садржи и акциони план, где су дефинисане области које ће се развијати и унапређивати у оквиру стратегије, а једна од њих је и заштита животне средине. Управо ово је од великог значаја за Београд, јер смо постигли да се он у акционом плану наводи као град у којем треба решити питање пречишћавања отпадних вода. Београд очекује помоћ Европске уније у решавању овог проблема и изградњи интерцептора и погона за пречишћавање отпадних вода у Великом Селу – рекао је Ожеговић.

Он је истакао да је ово огромна инвестиција, вредна 200 милиона евра, и помоћ Европске уније била би од изузетног значаја. На овај начин би се решио проблем 70 одсто отпадних вода у Београду.

Шеф делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер и Натали Вершелде из Генералног директората за регионалну политику у Европској комисији, који су присуствовали свечаности, потврдили су да је Европа свесна проблема који Београд има са отпадним водама и најавили да ће га заједнички решавати.

Дунавска стратегија се односи на државе дунавског слива и њихове непосредне суседе –  Немачку, Аустрију, Словачку, Чешку, Мађарску, Словенију, Румунију, Бугарску, Хрватску, Србију, Босну и Херцеговину, Црну Гору, Молдавију и Украјину.