среда, 31. мај 2017.

Витешки турнир за викенд на Калемегдану

Међународни витешки турнир „Свибор духови” биће одржан 3. и 4. јуна на Калемегданској тврђави, где ће бити представљена борилачка умећа и вештине, као и средњовековна српска култура и писменост, речено је на данашњој конференцији за новинаре у Старом двору.

Директор Туристичке организације Београда Миодраг Поповић рекао је да ће витезови Свибора држати почасну стражу на тврђави, те да је цео тај догађај и туристичка атракција у току летње сезоне.

– На овај начин покушавамо и да скренемо пажњу на традицију и историју Београда, која сеже далеко у прошлост. Свибор је наше највеће и најзначајније удружење витезова, које баштини традицију средњовековне Србије. ТОБ такође баштини традицију главног града која сеже дубоко у прошлост, а велики и значајан део те прошлости је управо традиција српских витезова – истакао је Поповић и додао да је Свибор свој рад представио и на манифестацији „Дани Београда у Москви”, која је протекле седмице организована у престоници Русије. 

Председник Свибор Савеза Србије Радивоје Радуловић рекао је да се Међународни витешки турнир организује сваке године традиционално на Духове јер је, како је додао, у то време деспот Стефан Лазаревић организовао витешке турнире. На турниру ће учествовати гости из Русије, Мађарске, Словеније, Пољске, Румуније.

– Дуга је историја витешких борби у Београду, а наш турнир, двадесети по реду,  међународни је догађај који правимо по правилима и дисциплинама старе српске војске. Биће представљене борбе без оружја, са разним врстама средњовековног оружја (мач, копље, буздован), гађање стрелом, секиром, копљем. Биће и школа за мале витезове, где ће деца са посебно направљеним, меким реквизитима вежбати и тренирати без могућности да се озледе. Имаћемо и радионице старих заната, где ћемо показати како правимо наше штитове, шлемове, оклопе, средњовековну кухињу, грнчарију... – објаснио је Радуловић и додао да је све то добро и за историјски туризам који се негује у читавој Европи.

Према његовим речима, средњи век је у Србији био златно доба на нашем поднебљу, што показују манастири и фреске из тог доба. Свибор се труди, навео је он, да тај сегмент наше историје и традиције сачува и представи. 

Посетиоци ће моћи да уживају и у бесплатној пловидби средњовековном лађом „Славјана”.